sobota, 18 maja 2024
Płock

Takie “perełki” wywieźli strażnicy miejscy

W styczniu odholowaliśmy 4 pojazdy. Pożegnaliśmy się bez żalu. Tym, razem pomogliśmy „odjechać” samochodom marki: Peugeot  i Daewoo Matizowi z ul. Kazimierza Wielkiego, renault Twingo z ul. Kossobudzkiego i Skoda z ul. Pszczelej – informuje Straż Miejska w Płocku.

Któż z nas nie widział starego, nieużywanego samochodu, o którym właściciel nie chce pamiętać. Pojazdy takie nie tylko szpecą okolicę, ale zajmują również tak cenne i poszukiwane wszędzie miejsce parkingowe, a co najważniejsze często stanowią  zagrożenie dla ludzi oraz dla środowiska.

Kiedy pojazd staje się bezużyteczny jego właściciel powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Niestety nie wszyscy tak robią  i pozostawiają swoje auto w przypadkowym miejscu, licząc na to, że nikt się nim nie zainteresuje. Takie myślenie jest błędne, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i strażnicy miejscy patrolujący osiedla, bacznie zwracając uwagę na porzucone auta.

mówi Jolanta Głowacka rzecznik prasowy SM w Płocku

Nie jest tajemnicą, że na osiedlowych uliczkach pozostawienie auta w godzinach popołudniowych jest czasem trudno. Podejmujemy działania usuwania wraków żeby zwalniać, jak najwięcej miejsca parkingowych a jednocześnie zadbać o estetykę miasta, ponieważ wraki bardzo szpecą nasze otoczenie.

Pojazdy odholowane w styczniu były stare, zdezelowane, szpeciły i zajmowały miejsca parkingowe. Jako Straż Miejska usuwamy je z ulic, jednak każdy przypadek traktujemy indywidualnie.

dodaje rzeczniczka

Nie jest tajemnicą, że wraki pozostawione na ulicach miast to duży problem. Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wielu wydawać, dlatego proces trwa czasem nawet kilka miesięcy.

O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu. Ustawodawca nie precyzuje jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Przypominamy, iż funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Musi  najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraku na parking strzeżony.

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Po ustaleniu, że pojazd jest wycofany z eksploatacji rozpoczyna się ustalanie właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem  z terminem w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są drastyczniejsze środki.

dodaje Głowacka

Często sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wystarczy, że samochód stoi np. na podwórku lub osiedlu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym  Straż Miejska może  usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

Dzięki pracy Rejonowych  Straży Miejskiej z ulic Płocka  w 2022 roku w trybie art. 50a ust. 1  p. r. d. doszło do usunięcia 103 pojazdów, których wygląd wskazywał na to, że nie są używane ( wraki).

– w  2021 roku doszło do usunięcia 115 pojazdów uznanych za wraki,

–  przez cały 2020 roku z ulic miasta usunięte zostały 123 pojazdy uznane za wraki a, 

– w 2019 roku było to 81 takich pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *