poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Piesi i rowerzyści na celowniku policji

Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich głównym celem jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Policjanci na Mazowszu w działaniach wykorzystują bezzałogowy statek powietrzny policji. Dzisiaj dron rejestruje wykroczenia w ruchu drogowym na terenie miasta i gminy Kozienice oraz na drogach Radomia i powiatu radomskiego.

Dron wyposażony w precyzyjną kamerę, rejestruje wykroczenia w miejscach, gdzie dochodzi do szczególnie niebezpiecznych sytuacji. To dzięki niemu, funkcjonariusze mogą jeszcze lepiej reagować na pojawiające się zagrożenia. Głównym celem akcji, jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czy tzw. NURD.

Nadzorem zostały objęte rejony przejść dla pieszych, ponieważ pieszego nie chroni nic i to właśnie piesi są narażeni na najdotkliwsze obrażenia podczas konfrontacji z pojazdem. Kierowcę w samochodzie chroni pancerz w postaci karoserii, chronią go pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne, pieszego nie chronią takie systemy, dlatego piesi i rowerzyści nazywani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Pieszy w zetknięciu z rozpędzonym pojazdem jest bez szans. Większość wypadków drogowych z udziałem pieszych czy rowerzystów kończy się ciężkimi obrażenia ciała, a czasami nawet śmiercią.

Dron wykorzystywany jest dzisiaj w działaniach przez kozienickich i radomskich policjantów. Patrole ruchu drogowego za jego pomocą będą nadzorować rejony przejść dla pieszych w powiecie kozienickim oraz na terenie powiatu radomskiego.

Głównymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszego jest nieustąpienie mu pierwszeństwa przez kierującego pojazdem.

Kierujący pojazdem musi pamiętać, że zbliżając się do przejścia, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo znajdującego się tam pieszego, czy to dopiero wchodzącego na przejście.

Policjanci zapowiadają, że tego typu działania wspierane przez drona będą prowadzone regularnie.

Zespół Prasowy KWP zs. Radomiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *