Gospodarka i społeczeństwo

Jak zachowywać się w sądzie? 10 przydatnych wskazówek

Dostałeś wezwanie na rozprawę? Jesteś zestresowany, bo nigdy nie byłeś w sądzie i nie wiesz jak się zachowywać? Oto kilka przydatnych wskazówek jak zyskać pewność siebie zeznając w sądzie.

Po pierwsze, upewnij się co do adresu sądu. W Płocku są 2 sądy: Sąd Okręgowy mający swoją siedzibę przy Placu Gabriela Narutowicza 4 oraz Sąd Rejonowy przy ul. 8 Pułku Artylerii Lekkiej 6. Sprawdź, do którego sądu zostałeś wezwany. Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą dowód osobisty albo inny dokument tożsamości.

Po drugie, nie spóźnij się. Przyjście 15 minut przed wyznaczonym terminem rozprawy bez stresu pozwoli Ci na przejście przez bramki sądowe, zostawienie odzieży w szatni i odnalezienie właściwej sali rozpraw. Warto wziąć ze sobą zawiadomienie o terminie rozprawy, tam znajdziesz wszystkie przydatne informacje.

Po trzecie, gdy już odnajdziesz właściwą salę, sprawdź na wokandzie, która wisi lub jest wyświetlana przy drzwiach do sali rozpraw, czy jest na niej wypisane nazwisko osoby, która zgłosiła Cię na świadka albo odszukaj sprawy po jej numerze. Zdarza się, że sprawy są przenoszone do innej sali i warto się upewnić czy nie czekasz przed niewłaściwymi drzwiami.

Po czwarte, od razu po zlokalizowaniu właściwej sali, nie wchodź do środka. Sprawdź czy sprawa się już rozpoczęła, a jeśli tak poczekaj na swoją kolej. Sąd poprosi Cię we właściwym momencie.

Po piąte, pamiętaj aby do sądu zwracać się „Wysoki Sądzie”, zwrot „Proszę Pani/Proszę Pana” jest niewłaściwy. Gdy mówisz do sądu albo sąd zwraca się bezpośrednio do Ciebie – wstań. Jeśli zeznajesz, zwracaj się do sądu, a nie np. do stron postępowania czy ich pełnomocników (stój zwrócony sylwetką i twarzą do sądu, nie obracając się na boki).

Po szóste, Twój strój powinien być schludny, czysty, zakrywający kolana i ramiona. Nie musi być to strój galowy np. garnitur, jednakże krótkie spodenki i bluzeczka na ramiączka nie są dobrze widziane. Ważne jest abyś nie wyglądał wyzywająco bądź wulgarnie.

Po siódme, jeśli jesteś jednym z wielu świadków zeznających w tej samej sprawie, a wyjątkowo Ci się śpieszy tego dnia, po odebraniu od świadków danych osobowych możesz poprosić aby sąd przesłuchał Ciebie w pierwszej kolejności. Sądy zazwyczaj uwzględniają takie prośby.

Po ósme, odpowiadaj na pytania sądu głośno, wyraźnie i powoli. To ważne ponieważ sąd protokołuje Twoją wypowiedź. Staraj się odpowiadać konkretnie na pytania. Jeśli wcześniej wiesz czego dotyczy sprawa, pomyśl w domu o tym co chcesz powiedzieć sądowi. Opowiadając o zdarzeniu, przypomnij też sobie ważne daty.

Po dziewiąte, nie denerwuj się. Jeżeli nie pamiętasz sytuacji o którą pyta sąd odpowiedz, że nie pamiętasz. Jeśli nie masz wiedzy na dany temat po prostu powiedz, że nie wiesz. Nie wymyślaj historii, bo możesz tym zaszkodzić jednej bądź drugiej stronie sporu, a Ty sam możesz być oskarżony o składanie fałszywych zeznań.

Po dziesiąte, po złożeniu zeznań w sądzie, przysługuje Ci zwrot kosztów stawiennictwa na rozprawie. Warto mieć ze sobą wezwanie i po rozprawie udać się do Biura Obsługi Interesantów, aby tam złożyć wniosek o zwrot kosztów podróży do sądu.

Powodzenia,
Magdalena Grzelak
Adwokat, mediator sądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *