Płock

Kolejne oszustwa na system płatności mobilnych

Po raz kolejny płoccy policjanci apelują o ostrożność podczas wykonywania transakcji bezgotówkowych przy pomocy kodu systemu płatności mobilnych.

W ostatnich dniach płoccy policjanci przyjęli kolejne zawiadomienia o oszustwach na kod systemu płatności mobilnych. 

Metoda działania oszustów polega na pokonywaniu zabezpieczenia i uzyskania dostępu do komunikatora internetowego. Za jej pośrednictwem przestępcy wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu systemu płatności mobilnych. Często tłumaczą to chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie lub pilną potrzebą wykonania płatności.

mówi sierż.szt. Monika Jakubowska oficer prasowy KMP w Płocku

Aby nie paść ofiarą przestępców policjanci radzą, by weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Dbajmy o bezpieczeństwo swoich danych oraz hasła, tak aby inne osoby nie mogły wejść w ich posiadanie.

Pamiętaj – weryfikuj tożsamość znajomego – jeśli dostaniesz wiadomość od znajomego z prośbą o pomoc finansową i podanie kodu systemu płatności mobilnych, najpierw do niego zadzwoń i potwierdź jego tożsamość,    sprawdzaj podsumowania transakcji – jeśli podsumowanie transakcji budzi Twoje wątpliwości lub jej nie rozpoznajesz, nie potwierdzaj płatności PINem w aplikacji mobilnej banku, nigdy nie podawaj kodu systemu płatności mobilnych podczas rozmowy telefonicznej obcej osobie, podającej się np. za pracownika banku. Prawdziwy pracownik banku NIGDY nie poprosi Cię o Twoje dane do logowania do bankowości internetowej ani o podanie kodu systemu płatności mobilnych w celu weryfikacji transakcji, banki NIGDY nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o kliknięcie w podany link do bankowości internetowej czy systemu płatności. Bank nie prosi o podawanie kodów systemu płatności mobilnych. Nie otwieraj przesłanego w ten sposób linka oraz nie otwieraj linków nieznanego pochodzenia, które mogą zainfekować twoje urządzenie lub prowadzić do fałszywej strony płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *