Co zwierzęta robią po zmroku? Płockie ZOO zaprasza

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Każdy wypatruje z utęsknieniem ciepłych promieni słońca i oznak budzącej się do życia natury. Wydłuża się też dzień, co powoduje, że w każdego wstępuje nowa energia. Większość gatunków zwierząt, podobnie jak ludzie, jest aktywna właśnie za dnia. Są jednak i takie, które wspaniale przystosowały się do zupełnie innego trybu życia. Do ZOO Płock już 21 kwietnia powraca wydarzenie „ZOO po zmroku”, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, co sprawia, że niektóre zwierzęta upodobały sobie nocne życie i poznać zupełnie inne oblicze mieszkańców płockiego ogrodu zoologicznego.

Gatunki zwierząt nocnych dzień spędzają zazwyczaj leniwie. Śpią w ukryciu i stają się aktywne dopiero po zmierzchu. Powodów takiego zachowania może być wiele. Drapieżnikom, takim jak lwy czy tygrysy, często łatwiej wtedy pozostać niezauważonym i podejść do zebry, czy antylopy, które słabiej widzą w nocy. Z kolei niektóre małe gryzonie np. ryjówki, myszy, nornice, unikają dzięki nocnemu trybowi życia większości polujących na nie drapieżników dziennych. W suchym i gorącym klimacie ważne jest z kolei unikanie upału, przegrzania organizmu i utraty wody, dlatego większość gatunków pustynnych uaktywnia się dopiero po zapadnięciu zmroku, kiedy spada temperatura otoczenia.

Zwierzęta przystosowały się do nocnego trybu życia na wiele sposobów. Zwykle mają większe od gatunków dziennych oczy o dużych źrenicach, aby wychwycić maksymalną ilość światła. Co ciekawe, najczęściej nie widzą też barw, które w ciemności nie mają większego znaczenia. Dzięki sporym, ruchomym uszom mają też niezwykle wyostrzony zmysł słuchu. Często kierują się także bardzo dobrze rozwiniętym węchem. Niektóre posiadają wyjątkowy szósty zmysł służący do nawigacji, wykrywania i chwytania zdobyczy oraz komunikacji, czyli echolokację. Korzystają z niej między innymi nietoperze i ryjówki. Zwierzę wysyła krótkotrwały dźwięk o wysokiej częstotliwości i odbiera fale odbite od przeszkód. Na podstawie kierunku, czasu powrotu i natężenia powracającego dźwięku, określany jest kierunek, odległość i wielkość obiektu. To zjawisko echa akustycznego pozwala zwierzęciu stworzyć precyzyjny, trójwymiarowy obraz przestrzeni wokół niego w zupełnej ciemności. Dodatkowo zwierzęta nocne często wyposażone są w odpowiedni kamuflaż i nie chodzi tu tylko o maskujące ubarwienie. Często potrafią niezwykle cicho się poruszać. Mistrzami w tym są sowy. Podczas uderzania skrzydłami pióra ptaków ocierają się o siebie, co łatwo można usłyszeć. Lot sów jest jednak całkowicie bezgłośny. Zawdzięczają to aksamitnemu puszkowi, którym pokryte jest każde ich pióro.

Oczywistymi przedstawicielami zwierząt nocnych są nietoperze, sowy czy jeże. Ale co z pozostałymi zwierzętami? Czy w nocy słonie, foki i znane z upodobania do promieni słonecznych jaszczurki śpią? Co robią pandy małe, węże albo renifery? Jakie znaczenie ma kolor oczu sowy i czy każda poluje tylko nocą? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi 21 kwietnia, w trakcie wyjątkowego spaceru podczas wydarzenia „ZOO po zmroku”. Szczegóły znajdziecie na www.zoo.plock.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *