poniedziałek, 15 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Płock

Strach ma duże oczy

Trwa budowa instalacji Olefiny III. Wiąże się to ze zwiększoną liczbą obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Płocka i pracują przy tej inwestycji. Niestety, przede wszystkim strach przed tym co nieznane budzi obawy mieszkańców Płocka, a także okolicznych miejscowości. Wiąże się to z wieloma plotkami powielanymi tzw. pocztą pantoflową, które z każdym powtórzeniem zmieniają się w nieco inną historię i urastają do miana strasznych opowieści.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN powstaje największa w Europie instalacja. Do jej budowy potrzeba tysięcy rąk. Ma tu pracować ok. 10 000 osób, z czego 6000 to będą obcokrajowcy. Z myślą o ich komforcie powstaje specjalne miasteczko tuż przy placu budowy. Obiekt będzie miał zabudowę kontenerową. Za jego budowę odpowiada konsorcjum Modular System i Zurad (spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej). Miasteczko zostanie wyposażone w bieżącą wodę i elektryczność oraz kanalizację. Znajdzie się w nim także stołówka z całodziennym wyżywieniem oraz dwie pralnie z suszarniami.

Tak duża liczba obcokrajowców budzi obawy mieszkańców, a służby zmusza do większej czujności. Obecnie na terenie budowy pracuje już około 1000 obcokrajowców. Postanowiliśmy zapytać policję czy rzeczywiście ich obecność pływa na stan bezpieczeństwa w Płocku i powinniśmy się martwić.

W związku z tą inwestycją nie odnotowaliśmy zwiększonej ilości poważnych zdarzeń na terenie miasta i powiatu płockiego

– zapewnia podinsp. Katarzyna Kucharska Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

Nad bezpieczeństwem osób mieszkających na jego terenie czuwać będzie ORLEN Ochrona, ponieważ jest ono zlokalizowane na obszarze PKN ORLEN. Dyżurująca na stałe karetka pogotowia z zespołem medycznym będzie gwarantowała udzielenie natychmiastowej pomocy mieszkańcom miasteczka w przypadku nagłych problemów ze zdrowiem. Dodatkowo przy miasteczku pracowniczym będą znajdowały się pomieszczenia do dyspozycji policji, gdzie policjanci będą pełnić służbę całodobowo.

Policjanci będą pełnić tu służbę całodobowo. Ze względu na taktykę prowadzonych przez nas czynności nie przekazujemy informacji ilu policjantów będzie dysponowanych do pełnienia służby w tej okolicy. Siły będą adekwatne do ewentualnych potrzeb

– dodaje podinsp. Katarzyna Kucharska.

Dodajmy, na inwestycji PKN ORLEN skorzysta Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin III oznacza nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 580 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. Olefiny zwiększą również dostępność petrochemikaliów bazowych, niezbędnych w wielu dziedzinach przemysłu, ograniczając w ten sposób konieczność ich importu.

9 thoughts on “Strach ma duże oczy

 • Nie można rozbudowywać zakładów PKN Orlen gdy tu już kilkasetkrotnie przekroczona jest ilośc progowa substancji kwalifikujących do kategorii Zakładu Dużego Ryzyka w sytuacji gdy obszar nie ma stosownych dróg dojazdowych, ewakuacyjnych i ratowniczych!
  Obszar funkcjonujący z takim kompleksem MUSI BYĆ /!!!/ wzorcowo zaplanowany w zagospoarowaniu przestrzennym !!!

  Odpowiedz
 • A co z rzekomym gwałcie wykonanym na tłumaczu w hotelu przez pięciu obcokrajowców? I próbie gwałtu na kobiecie ?

  Odpowiedz
 • Strach ma wielkie oczy. Przecież to frazeologizm.

  Odpowiedz
 • Zapomnieliscie dodać że duża ilość tych obcokrajowców niechce mieszkać w tzw miasteczku kontenerów tylko życzą sobie zakwaterowanie w hotelu. Coraz więcej jest ich na ulicach, ludzie się boją wieczorami wychodzić na spacer, niewiadomo co takiemu chodzi po głowie.

  Odpowiedz
  • Aktualnie nikt nie mieszka w miasteczku kontenerowym, bo jest ono zwyczajnie w trakcie budowy. Siłą rzeczy więc część pracowników mieszka w wynajętych kwaterach, hostelach i hotelach. Nie mają nic do gadania w kwestii zakwaterowania, bo są to robotnicy kontraktowi. Jeśli warunki im się nie podobają to mogą co najwyżej zerwać kontrakt, ale wtedy wracają do siebie do kraju. Krótka piłka. Naprawdę, nikt się z nimi tutaj nie cacka, bo na miejsce takiego jednego fizycznego robotnika już czeka 10 albo i 20 u niego w kraju, którzy chętnie tu przyjadą i zaakceptują warunki oraz stawki z pocałowaniem ręki.

   Odpowiedz
 • Wywożą syf na gminę Brudzeń i niszczą drogi. STOP.

  Odpowiedz
 • Z budowy olefin skorzysta PiS i nikt więcej. Natomiast mieszkanicy skrzystaja ze smrodu, który i tak jest nie do wytrzymania ,bez tej inwestycji. Taki
  zysk maja mieszkańcy Płocka z Orlenu- smród.

  Odpowiedz
  • Zakwaterowani są w Koszelówce, ośrodek nad samym jeziorem. Ciekawe co będzie się działo jak będzie lato i młodzież, dziewczyny przyjadą na plażę. W jednym ośrodku jest ich więcej niz wszystkich mieszkańców Koszelówki. Juz teraz syrach wyjsc wieczorem, chodzą w grupach po kilku i jak ma się bezpiecznie czuć osoba która idzie sama, zwłaszcza młoda dziewczyna.

   Odpowiedz
 • “… na inwestycji PKN ORLEN skorzysta Płock i okoliczne gminy”. Znaczy dokładnie kto? Ja nie widzę żadnych korzyści z kombinatu w moim mieście. Dla mnie, PKN Orlen jest jedynie trucicielem i niszczycielem dróg.

  Dla pracowników a w szczególności, tych co zajmują wyższe stanowiska, może i tak. Szczególnie, jak pracownicy wyższego szczebla mieszkają poza Płockiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *