niedziela, 3 marca 2024
Płock

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada corocznie 2 kwietnia. W Płocku będziemy świętować już w piątek 31 marca.

foto UMP

Tego dnia o godzinie 12.00 spotkamy się na Starym Rynku, gdzie dzieci i młodzież ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, szkół i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi oraz podopieczni stowarzyszeń działających na rzecz osób z autyzmem wypuszczą w niebo niebieskie balony. Ponadto od 30 marca do 2 kwietnia ratusz będzie podświetlony na niebiesko.

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wypuścimy niebieskie balony jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość społeczną na temat autyzmu oraz zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu

– mówi prezydent Andrzej Nowakowski.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z autyzmem. Symbolem solidarności z nimi jest kolor niebieski.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *