SMR – bezpieczna energia dla Polski

ORLEN Synthos Green Energy, spółka joint venture utworzona przez PKN ORLEN i Synthos Green Energy, jest coraz bliżej budowy w Polsce pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów). Jest to możliwe dzięki podpisaniu pod koniec marca br. umowy na współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300. Dzięki takim inwestycjom jeszcze w tej dekadzie energia popłynie do polskiego przemysłu i do polskich gospodarstw domowych. Każdy kolejny SMR będzie wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zwłaszcza że będzie to niskoemisyjnym źródło energii. Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji w Polsce zostaną przedstawione jeszcze w kwietniu.

Zgodnie ze strategią ORLEN2030 i ambicjami osiągnięcia przez PKN ORLEN neutralności emisyjnej do 2050 roku, koncern inwestuje w nisko- i zeroemisyjne, stabilne oraz innowacyjne moce wytwórcze energii. Do końca dekady będzie posiadał 1-2 reaktory w Polsce i bardzo duży potencjał do rozwoju kolejnych jednostek w następnych latach.

PKN ORLEN wspólnie z Synthos Green Energy utworzył spółkę joint venture, która zainwestuje w rozwój technologii mikro i małych reaktorów jądrowych.

Umowa podpisana w Waszyngtonie 23 marca br. przez Synthos Green Energy, z którą PKN ORLEN planuje budowę floty reaktorów SMR, umożliwi uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR. Dodatkowo, opracowany i przygotowany projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300. W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w tej technologii posiada spółka ORLEN Synthos Green Energy.

Tańsza i czysta technologia produkcji energii

Jak potwierdzają światowi eksperci, SMR (małe modułowe reaktory jądrowe) to jedna z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii produkcji energii. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu o różnym stopniu zaawansowania.

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodnych wrzących (BWR) i jest projektowany w celu obniżenia kosztów budowy i eksploatacji w stosunku do innych technologii wytwarzania energii jądrowej. Projekt małego modułowego reaktora jądrowego opiera się na sprawdzonych technologiach i komponentach, które są stosowane w reaktorach funkcjonujących sprawnie w wielu krajach.

Warto podkreślić, że szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii wytwarzanej z wykorzystaniem z gazu. Pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji – w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego) – na poziomie od 0,3 do 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Ważny jest także fakt, że elektrownia jądrowa SMR może być zbudowana już w ciągu 24-36 miesięcy na terenie stanowiącym zaledwie 10 proc. dużej siłowni atomowej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Modułowe reaktory jądrowe (SMR) spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nawet gdyby doszło do nieplanowanego zdarzenia, to reaktor BWRX-300 po awaryjnym wyłączeniu może bezpiecznie trwać przez ponad 7 dni bez interwencji człowieka. To dzięki automatycznie uruchamiającym się procedurom chłodzenia. Takie rozwiązania umożliwiają bezpieczniejszą eksploatację i łatwiejsze znalezienie lokalizacji dla reaktorów. Do postawienia małego reaktora potrzeba zaledwie ok. 5 ha.

Jak podkreślają eksperci, SMR-y są o wiele bardziej bezpieczniejsze od dużego reaktora ponieważ posiadają mniejszą moc (czyli mniej energii się generuje w reaktorze), mają mniejszą ilość radioaktywnych materiałów wewnątrz rdzenia reaktora i co ważne, bezpieczeństwo jest w nich w dużym stopniu oparte na pasywnych rozwiązaniach, w których działanie jest gwarantowane przez prawa przyrody (np. grawitacji) i nie wymaga aktywnej interwencji czy to operatora, czy automatu.

Energia przyjazna dla środowiska

Projekty współczesnych SMR-ów BWRX-300 (czyli tych, które mają powstać w Polsce), minimalizują wpływ na środowisko gdy je porównamy z tradycyjnymi elektrowniami atomowymi. Żadne odpady nie będą wypuszczane w powietrze czy do wody. Wszystkie uboczne produkty składowane będą w specjalnie do tego przygotowanych obiektach. Nie ma więc przeszkód, aby SMR był zlokalizowany blisko osiedli czy miast.

Ponadto po zakończeniu eksploatacji takiej małej elektrowni atomowej przywrócenie terenu to poprzedniego stanu (terenu zielonego) może nastąpić w stosunkowo krótkim czasie. Wszystkie radioaktywne materiały zostaną po zakończeniu eksploatacji elektrowni jądrowej przetransportowane do specjalnie wybudowanego przechowalnika.

Warto wreszcie pamiętać o korzyściach dla społeczności lokalnych. Istnienie małej elektrowni jądrowej na danym terenie zapewni dodatkowe wpływy finansowe od operatora elektrowni do budżetu gminy z tytułu podatków. A większy budżet umożliwi dofinansowanie dziedzin życia ważnych dla mieszkańców. Powstaną także nowe miejsca pracy: lokalni mieszkańcy będą zatrudniani nie tylko w samej elektrowni, ale także przy pracach budowlanych, transportowych, ochroniarskich czy innych. Z kolei napływ przyjezdnych pracowników przy budowie SMR-ów spowoduje, że lokalni właściciele zakładów gastronomicznych czy usługowych będą mieć większy obrót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *