Płock

Jedyna taka para w Polsce!

Do płockiego ZOO przybyła Krissy – samica tapira malajskiego, dzięki czemu samotny dotychczas ulubieniec zwiedzających Keenam, zyskał życiową partnerkę. Było to prawie niemożliwe, ponieważ tapiry malajskie są prawdziwą rzadkością. W 20 ogrodach zoologicznych w całej Europie żyje obecnie tylko 46 osobników.

O wyjątkowości tego gatunku i trudnej hodowli świadczy fakt, że spośród 18 par w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziło się jedynie 5 młodych.

Keenam czekał na swoją partnerkę aż 6 lat. Do Płocka przybył w 2017 roku i do tej pory był jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych… i choć nawet pracownikom ZOO trudno w to uwierzyć, od dziś już jedyny nie jest! Starania o pozyskanie towarzyszki dla Keenama trwały długo i nie były łatwe. Ale wreszcie się udało! Koordynator tego gatunku wyraził zgodę, by w ZOO Płock zamieszkała młodziutka samica tapira malajskiego Krissy. Urodziła się 2 października 2021 roku w ZOO w Rotterdamie. Płockie ZOO ma nadzieję, że nowa mieszkanka szybko się zadomowi i zwierzęta przypadną sobie do gustu. Co ciekawe, ciąża tapira trwa aż 13 miesięcy więc na młode trzeba będzie trochę poczekać.

Tapir malajski zwany także czaprakowym lub indyjskim, jako jedyny tapirowaty występuje w południowo-wschodniej Azji. Gatunek ten jest też największy i dużo silniej zbudowany od pozostałych tapirów. Długość ciała wynosi ok. 250 cm, wysokość w kłębie 90 -120 cm, a masa ciała 250 – 350 kg. Samica jest większa od samca. Nos i górna warga są zrośnięte i wydłużone, tworząc krótką, chwytną trąbę. Gatunek ten ma bardzo charakterystyczne, ochronne ubarwienie ciała: głowa, szyja, barki, ogon i wszystkie kończyny są brunatno-czarne, natomiast reszta tułowia ma barwę białą. Żyje około 30 lat. Ma bardzo słaby wzrok ale dobrze rozwinięte pozostałe zmysły. Dobrze pływa i nurkuje. Jest samotnikiem. Młode usamodzielniają się w drugim roku życia. Żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym, głównie liśćmi drzew i krzewów, owocami, nasionami oraz roślinnością bagienną i wodną. Żeruje najczęściej o zmierzchu i nocą.

Jest to gatunek silnie zagrożony wyginięciem z powodu wycinania lasów tropikalnych. Polowania dla mięsa są rzadkością, bo spożywanie mięsa tapira jest zabronione w religii islamskiej. Na Czerwonej Liście IUCN tapir malajski jest w kategorii EN (endangered). Zwierzę jest chronione na wszystkich terenach występowania.

Parą tapirów w płockim ZOO opiekuje się firma SoftwareMill, od zawsze zdalni, tworzą rozwiązania IT dla klientów z całego świata. Rozwijają bibliotekę, nazwaną właśnie na cześć tego fascynującego zwierzęcia, „Tapir”. Ułatwia ona programistom tworzenie wydajnych aplikacji webowych, przyczyniając się jednocześnie do ochrony tapirów malajskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *