piątek, 23 lutego 2024
Płock

Będzie rower miejski – podpisano umowę

Po zakończonym prawie pięcioletnim kontrakcie z firmą NextBike, która prowadziła system Płockiego Roweru Miejskiego miasto rozpoczęło postępowanie na nowego operatora. Przetarg na uruchomienie roweru miejskiego ogłoszono 4 stycznia, 3 lutego otworzono oferty.

UMP

Były dwie. Jedną złożyła spółka NB Serwis i zaproponowała cenę 6,2 tys. zł miesięcznie za prowadzenie jednej stacji oraz konsorcjum firm Orange (lider) i Roovee, oferując 4,7 tys. zł za prowadzenie jednej stacji.

Komisja przetargowa wybrała tańszą ofertę. Dodajmy, że mieściła się ona w budżecie Miejskiego Zarządu Dróg, który ma na rower miejski 3,6 mln zł. A oferta Orange to prawie 3,3 mln za cały kontrakt.

Ale spółka NB Serwis zaczęła się odwoływać od tego wyboru, procedura przetargowa wydłużyła się, aż do postanowienia Krajowej Izby Odwoławczej, wydanego 2 maja, w którym KIO wszystkie zarzuty odrzuciła.

W tym tygodniu miasto odebrało dokumenty pozwalające podpisać umowę z wybranym wykonawcą.

Był to trudny proces przetargowy, ale dzięki determinacji moich współpracowników, a także chęci konsorcjum Orange i Roovee zrealizowania kontraktu z nami doczekaliśmy dnia, w którym możemy umowę podpisać

– oceniał prezydent Andrzej Nowakowski.

Umowę na nowy system płockiego roweru miejskiego dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Tomasz Żulewski podpisał z dyrektorem handlowym Orange Polska Rafałem Jabłońskim. Porozumienie to zakłada, że operator będzie przez trzy lata, przez 8 miesięcy – od początku kwietnia do końca listopada (w tym roku będzie to z powodów oczywistych okres krótszy) – prowadzić 29 stacji rowerów, na których znajdzie się 340 stojaków rowerowych oraz obsłuży 290 rowerów w technologii 4G. 20 z nich będzie wyposażonych w foteliki dla dzieci.

Nowa technologia oznacza, że dotychczasowe stacje z kolumnowym terminalem i stojakami do kotwiczenia rowerów zmienią się bardzo. Zastąpią je strefy do wypożyczania i oddawania pojazdów. Znajdą się na nich konwencjonalne stojaki, a w nich rowery, z których każdy będzie miał swój mały terminal. Żeby pojazd wypożyczyć trzeba będzie pobrać wcześniej na telefon aplikację, zasilić konto pieniędzmi i zeskanować otrzymany QR kod nad małym czytnikiem nad tylnym kołem, i w ten sposób pojazd odblokować. Oddać rower można będzie tylko w wytyczonych strefach, choć nie będzie obowiązku wstawiania go do stojaka.

Nowe strefy do poboru i oddania rowerów w technologii 4G zostaną zorganizowane w tych miejscach, gdzie znajdowały się wcześniej stacje poprzedniego systemu. 

Kiedy ruszy Płocki Rower Miejski? Podpisana w czwartek umowa zakłada, że wybrany operator ma od tego momentu teoretycznie dwa miesiące na uruchomienie systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *