Kultura

Kończą 25 lat. Będą świętować przez pół roku

Klub „Rock’69” działa w Płocku przy Placu Narutowicza 2 nieprzerwanie od 1998 roku. To jedno z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej miasta, które zna każdy fan rockowej muzyki. Klub właśnie ogłosił, że w tym roku zaplanował obchody swojego 25-lecia i opublikował imponujący kalendarz wydarzeń, które rozpoczną się już w wakacje.

Trudno się nie zgodzić z tym, że „Rock’69” wniósł ogromny wkład w rozwój kultury muzycznej i artystycznej Płocka i całego regionu. Przede wszystkim, klub stanowi ważne miejsce spotkań dla miłośników muzyki rockowej, którzy mają tu okazję dzielić swoje zainteresowania, wymieniać doświadczenia oraz poznawać nowych ludzi o podobnych upodobaniach muzycznych i artystycznych.

Jednym z najważniejszych aspektów wkładu klubu w kulturę jest organizacja koncertów i festiwali muzycznych. „Rockowe Ogródki” pamięta przecież właściwe każdy płocczanin. Dzięki nim mieliśmy okazję zobaczyć na klubowym dziedzińcu wielu znakomitych artystów, którzy przyjeżdżały do miasta z całego kraju.

Doskonale pamiętam moją pierwszą wizytę w klubie. To był festiwal „Rockowe Ogródki” w 1999 roku. Mój kuzyn zabrał mnie wtedy na koncert swoich kolegów z sierpeckiego zespołu „Open To The Public”, rok później poszedłem do liceum, a Rock’69 stał się miejscem stałych spotkań mojej ówczesnej załogi, naszą mekką, gdzie spotykaliśmy się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Wielu z nas ten klub ukształtował, wpłynął na to czym dziś zajmujemy się zawodowo czy hobbystycznie, a większość przyjaźni przetrwało próbę czasu. Lekko naciągając można powiedzieć, że jestem z klubem od początku, dlatego współpraca przy organizacji jubileuszu 25-lecia jest dla mnie dużym wyzwaniem. Uważam, że to miejsce zasłużyło na swoje święto.

– mówi Damian Marciniak z agencji „Bourbon Events”, która jest partnerem wydarzenia –

Klub od zawsze stawiał na promocję młodych, lokalnych wykonawców z Płocka i regionu płockiego. Cyklicznie odbywają się koncerty promujące ich twórczość, a na scenie pojawiły się takie grupy jak m.in.: Leshy, Euforia, Vataha, Kufel Bluesa, Prey of Monsoon, Bourbon Band, Alastor, PARH, Concatenation, Varnheim, Syrena 104, Reszta Pokolenia i innych.

„Rock’69” zawsze był i pozostanie otwarty dla artystów lokalnych i niezależnych, którzy mogą tu występować i prezentować swoje umiejętności. W ten sposób klub wspiera młodych muzyków, dając im szansę na pokazanie swojego talentu oraz zdobycie doświadczenia na scenie. Niejednokrotnie zdarzało się przecież, że młodzi muzycy, którzy zaczynali tutaj swoją karierę, stawali się w przyszłości znanymi artystami. W tym procesie nieocenioną pracę wykonali moi poprzednicy. Będzie okazja do rozmów na ten temat. W programie jubileuszu znalazł się panel dyskusyjny na który zaprosiliśmy wszystkich poprzednich właścicieli i wieloletnich przyjaciół klubu. Po nim odbędzie się jam session. Na pewno wrócą wspomnienia.

– mówi Aneta Wojewódzka, właścicielka klubu

„Rock’69” jest również ważnym miejscem dla kultury alternatywnej i niezależnej, która często nie znajduje miejsca w komercyjnych przestrzeniach kulturowych. W klubie odbywają się imprezy, których nie można zobaczyć w innych miejscach, a które są ważne dla grup kulturowych i subkultur, takie jak np. „HC Punk” czy „Necrobrotherhood Fest”.

Przez minione 25 lat na scenie klubu gościli tacy artyści jak m.in.: Coma, Dezerter, Soulfly (USA), Kat & Roman Kostrzewski, Rogucki, Vader, Oddział Zamknięty, Wojtek Pilichowski Band, Dariusz Kozakiewicz, Grzegorz Kupczyk & CETI, Titus Tommy Gun, Black River, Closterkeller, Abradab, Kaliber 44, Farben Lehre, Moskwa, Hurt, Lao Che, Alastor, Lipali, Kazik Staszewski, GAGA Zielone Żabki, Materia, Żywiołak, Schröttersburg, TZN Xenna, Daria Zawiałow, Podwórkowi Chuligani, Keegan McInroe (USA), The Analogs, Tabu, Apteka, Grażyna Łobaszewska, Tides From Nebula, Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak, Strajk, Krzysztof Misiak, 3 Jazz Soldiers, Sztywny Pal Azji, Arek Jakubik, Proletaryat, Kwartet ProForma, Koli i inni.

Ponadto w „Rock’69” organizowane są regularnie występy stand- up. Płocką publiczność rozbawiali m.in.: Katarzyna Pietrzak, Abelard Giza, Tomasz Kołecki, Paweł Chałupka, Maciej Adamczyk, Rafał Rutkowski i Kacper Ruciński. Od wielu lat w klubie regularnie odbywają się także turnieje gier planszowych, które cieszą się ogromna popularnością wśród klubowiczów, a frekwencja podczas spotkań wzrasta.

Zadbaliśmy o to, żeby każdy fan muzyki na żywo i rockowej atmosfery znalazł w trakcie tego jubileuszu coś dla siebie. Program jest różnorodny, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione z klubem zespoły, DJ-ów i pasjonatów, ale będą także tacy, którzy zaprezentują się w Płocku po raz pierwszy. Nie zabraknie niespodzianek. Żeby być na bieżąco, wystarczy śledzić nasze profile społecznościowe. Jako organizatorzy, jesteśmy zdeterminowani, aby wydarzenie odniosło sukces i osiągnęło swoje cele. Najważniejszym z nim jest to, żeby młodzi płocczanie i mieszkańcy całego regionu, którzy interesują się muzyką rockową, są instrumentalistami – wiedzieli, że klub to miejsce, w którym mogą identyfikować się z lokalną sceną muzyczną i uczestniczyć w jej tworzeniu, gdzie mogą się spotykać, rozmawiać, dzielić swoimi pasjami i nawiązywać nowe przyjaźnie.

– dodaje Aneta –

Wydarzenia w ramach jubileuszu zostały zaplanowane w okresie od lipca do grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *