niedziela, 21 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Płock

Pustułki – nowi lokatorzy w ORLENIE

Para pustułek – niewielkich drapieżników z rodziny sokołowatych – zamieszkała w budce na nowym kominie Instalacji Clausa na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku. W nowym gnieździe pustułki doczekały się w tym roku czterech młodych piskląt, które możemy obserwować on-line na stronie orlen.pl lub peregrinus.pl Pustułka jest gatunkiem chronionym, wymienionym w „Dyrektywie ptasiej” i razem z sokołem wędrownym są jedynymi gatunkami ptaków drapieżnych, które przystosowały się do życia w warunkach miejskich.

PKN ORLEN na terenie swojego Zakładu Produkcyjnego w Płocku przygotował dwa „mieszkania dla sokołów” (dwie budki lęgowe) już w chwili przystępowania Koncernu do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce, czyli w 1999 roku. Budki z gniazdami zamontowano wtedy na dwóch wysokich kominach: ówczesnej Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa. Sokoły najczęściej korzystały z nich na zmianę. Gdy na przełomie 2015/2016 roku zainstalowano nowe gniazdo już z kamerami on-line na nowej Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS) stare budki (bez podglądu) zostały zlikwidowane oraz zamknięte.

W roku 2020 mieliśmy wyjątkową sytuację: samica raroga zasiedliła gniazdo sokołów na IOS. Wtedy to zdecydowano się na odsłonięcie drugiego gniazda (komin Clausa), gdzie sokoły złożyły jaja, a później z powodzeniem wyprowadziły tam swoje młode. Dlatego budując nowy komin na Instalacji Clausa już na etapie projektowania, przewidziano instalację budki lęgowej dla ptaków drapieżnych łącznie z kamerami.

mówią w biurze prasowym PKN ORLEN

Dwie budki zapewniają ptakom drapieżnym nie tylko komfort, ale także możliwość corocznego, nieprzerwanego lęgu. Warto dodać, że

Zakład Produkcyjny PKN ORLEN w Płocku i włocławski ANWIL to jedyne miejsca w Polsce, gdzie ptaki drapieżne mają do dyspozycji po dwa gniazda, z których najczęściej korzystają na zmianę. W tym roku drugie gniazdo służy za dom: właśnie czterem pisklętom pustułki i ich rodzicom.

Pustułki wraz z sokołem wędrownym jako jedyne ptaki drapieżne przystosowały się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla nich odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowały. Pustułkę łatwo zobaczyć, ponieważ występuje nawet w centrum dużych miast, gdzie chętnie gniazduje na różnego typu budowlach. Wykorzystuje gniazda innych ptaków, na przykład wron, otwory w ścianach budynków czy półki skalne.

Samiec pustułki ma rdzawe ubarwienie wierzchu ciała i beżowy nakrapiany spód. Jego głowa jest popielata podobnie jak ogon, który zakończony jest czarnym pasem. Samica natomiast jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. Pustułki zwykle składają 4-6 białych lub różowawych, gęsto brązowo plamkowanych jaj. Wysiadywanie trwa 28-32 dni, a młode opuszczają gniazdo po około miesiącu. Pożywienie pustułek to drobne ssaki, rzadziej ptaki, duże owady.

Kolejny lęg sokołów wędrownych, a także pierwszy w tym roku lęg pustułek są potwierdzeniem, że uczestnictwo Koncernu w programie restytucji ptaków drapieżnych przekłada się konkretne efekty przyrodnicze. Orlenowskie sokoły i pustułki można obserwować na stronie www.orlen.pl oraz www.peregrinus.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *