poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Płock

Uchroni przed ulewą i suszą – powstał nowy zbiornik retencyjny

Ta inwestycja zabezpieczy przed skutkami ulew i suszy. Mowa o zbiorniku retencyjnym jaki powstał na Radziwiu. Inwestycja kosztowała 11 mln zł. Trwała prawie dwa lata.

UMP

Na Radziwiu przy ul. Popłacińskiej powstał zbiornik retencyjny o pojemności 600 m sześć. Zbiera wodę z okolicznych terenów, m.in. ulic Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej, które były podtapiane podczas nawałnic. Pod tymi drogami powstało 1,8 km kanalizacji, odprowadzającej deszczówkę do zbiornika. Woda ze zbiornika będzie wykorzystywana do podlewania pobliskich terenów zielonych: niedalekiego skweru i parku Mościckiego.

Na tę część projektu „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Płocka – etap I” miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Spójności w kwocie ponad 3,3 mln zł.

Razem z układaniem podziemnej infrastruktury drogowcy zajęli się tym co na powierzchni. Na ulicach Teligi, Szkutniczej, Żeglarskiej i Kapitańskiej położyli asfalt lub kostkę brukową na jezdniach, stworzyli nowe chodniki i ustawili energooszczędne oświetlenie. Wyznaczyli też miejsca postojowe i zrobili dojazdy do posesji. Także to zadanie, wykonane w ramach wyżej wspomnianego projektu, było współfinansowane. Tym razem z Samorządu Województwa Mazowieckiego zdobyliśmy 4 mln zł. Cała inwestycja kosztowała blisko 11 mln zł, z budżetu miasta wydano 3,6 mln zł. Zbiornik retencyjny przy ul. Popłacińskiej jest drugim wybudowanym na osiedlu Radziwie. W 2020 roku oddaliśmy taki obiekt przy ul. Krakówki. Trafiają tam opady z obszaru 31 ha (m.in. części ul. Zielonej, Kutnowskiej i okolicznych dróg osiedlowych). Mieści 720 m sześć. wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *