Gospodarka i społeczeństwo

Okulary czy soczewki – co będzie odpowiednie dla Ciebie?

Leczenie wady wzroku sprawia, że koniecznie staje się podjęcie decyzji – okulary lub soczewki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady. Sprawdź, co sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Zalety okularów

Osoby ceniące sobie łatwość użytkowania oraz brak konieczności konserwacji w zestawieniu – okulary czy soczewki – zdecydowanie powinny sięgnąć po pierwsze rozwiązanie. Nie wymaga ono stosowania specjalistycznych płynów ani nadmiernego dbania o higienę. Jednocześnie okulary można dopasować do różnych potrzeb wzrokowych oraz wad, dzięki czemu są bardzo uniwersalną opcją. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby potraktować je jako ozdobę. Mnogość wzorów i kolorów oprawek sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Wady okularów

Niestety zastanawiając się co wybrać, okulary czy soczewki, należy także wziąć pod uwagę wady pierwszego rozwiązania. Z pewnością są to ograniczenia w zakresie aktywności fizycznej. Niestety w okularach nie da się uprawiać wielu sportów ani wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu. Ponadto rozważając – okulary czy soczewki – warto sięgnąć po soczewki, jeśli cenisz sobie szerokie pole widzenia. Okulary nieco je ograniczają, co dla wielu osób może być szczególnie irytujące.

Zalety soczewek

Soczewki, w przeciwieństwie do okularów, nie zaburzają pola widzenia. Jednocześnie zapewniają naturalny wygląd. Podczas ich noszenia nie trzeba także martwić się o upadek i zniszczenie oprawek, dzięki czemu cechują się wyjątkową wygodą. Soczewki do oczu doceniają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie lub takie, które prowadzają wymagający tryb życia. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są różnorodne rodzaje soczewek (m.in. jednodniowe czy miesięczne). To sprawia, że niemalże każdy jest w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, okulary czy soczewki, a jednocześnie zależy Ci na wygodzie użytkowania, koniecznie spróbuj tego rozwiązania.

Wady soczewek

Niestety w zestawieniu – okulary czy soczewki – nie tylko te pierwsze mają wady. Decydując się na soczewki również musisz być świadomy(-a) ich słabych punktów. Jest to przede wszystkim konieczność odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji, m.in. za pomocą odpowiednich płynów. Warto podkreślić, że da się ją nieco zminimalizować, sięgając po soczewki jednodniowe. Ponadto to rozwiązanie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Jeśli borykasz się z nawracającymi infekcjami oczu, lepiej sięgnąć po okulary.

Co wziąć pod uwagę, decydując się na okulary lub soczewki?

Decydując się na okulary czy soczewki, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje. Nie ma jednego słusznego rozwiązania. Skup się przede wszystkim na takich aspektach jak:

  • swój styl życia,
  • rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej,
  • zdrowie oczu oraz ewentualne alergie,
  • komfort noszenia,
  • koszty użytkowania (w dłuższej perspektywie soczewki zazwyczaj będą nieco droższe).

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, okulary czy soczewki, daj sobie czas. Do każdego z tych rozwiązań trzeba się przyzwyczaić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *