wtorek, 28 maja 2024
Zdrowie

Kończy się era pandemii COVID-19. To już oficjalny koniec

Od soboty, 1 lipca w Polsce kończy się oficjalnie czas koronawirusa. Tym samym przestaną obowiązywać ostatnie obostrzenia, wprowadzone najpierw przez tzw. „Ustawę covidową” z 2 marca 2020, a potem kolejne rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca to symboliczny koniec ery COVID-19 w Polsce. Już od 30 czerwca zlikwidowany zostanie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w szpitalach.

Nie wszystko wróci jednak do normy. Niektóre rozwiązania z czasów pandemii pozostaną w mocy nawet po 1 lipca 2023. Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji i jest obecnie uzgadniany między resortami rządu. Ma wejść w życie również 1 lipca.

Projekt zakłada, że nadal utrzymane zostaną: certyfikaty covidowe wraz z elektronicznym systemem przekazywania danych o osobach zarażonych koronawirusem, poddanych izolacji lub kwarantannie i tych, którym zlecono wykonanie testu na COVID oraz system Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP). Mają służyć monitorowaniu sytuacji w kraju i zapobieganiu ewentualnym nawrotom epidemii. Na szczęście dla turystów, te pandemiczne pozostałości nie będą stanowiły przeszkody w podróżowaniu, a ważny certyfikat COVID nadal może pomóc dostać się do niektórych krajów poza Europą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *