poniedziałek, 26 lutego 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Jak pomóc tonącemu? Płocki WOPR radzi

Okres wakacyjny trwa w pełni, a przy tym towarzyszące wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą zażywając przy okazji kąpieli wodnych jak i tych słonecznych. Niestety ale większość osób nie widzi możliwości takiego wypoczynku bez alkoholu. Ze statystyk wynika, że zgubne również mogą być brawura, lekkomyślność.

Co robić, gdy widzimy tonącego?

Jeśli przebywamy blisko ratowników, jak najszybciej poinformujemy ich o zagrożeniu. Są oni szkoleni w działaniu z osobami topiącymi się i wiedzą, jak szybko i bezpiecznie przeprowadzić akcje. Czasami widząc jak osoba się topi decydujemy się pomóc sami. To bardzo ważne i szlachetne, ale najpierw oceńmy nasze możliwości – fizyczne oraz sprzętowe. Na tak dużą rzekę jak Wisła nie możemy biec z pomocą bez sprzętu, bo sami może stworzyć dla siebie zagrożenie życia. Jeśli nie jesteśmy na strzeżonej plaży, powinniśmy najpierw powiadomić odpowiednie służby. Kiedy widzimy, że ktoś wpada do wody, najpierw dzwonimy pod numer 112. Kiedy jest dużo ludzi, mamy linę, a nawet zwinięte ręczniki i możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ratować ludzi w wodzie. Najpierw odpowiednio zabezpieczyliśmy się liną, a następnie, chronieni przez innych na brzegu możemy wejść do wody. Wtedy możemy być już pewni, że ktoś wyciągnie nas na brzeg.

W jaki sposób możemy uchronić się przed niebezpieczeństwem nad wodą?

  • przestrzegaj regulaminu kąpieliska;
  • orientuj się w oznaczeniach obowiązujących na kąpielisku;
  • nie kąp się w stawach, gliniankach oraz żwirowiskach – mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt nie usłyszy twojego wołania o pomoc;
  • korzystaj z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników;
  • będąc nad jeziorem, nie kąp się przy zniszczonych pomostach oraz budynkach;
  • podczas wypoczynku z dziećmi miej stały nadzór nad miejscem ich pobytu, nawet jeśli umieją pływać.

Biorąc powyższe pod uwagę, zachęcamy do bezpiecznego wypoczynku na kąpielisku „Patelnia” w Grabienie. Ratownicy płockiego WOPR będą codziennie do 3 września w godzinach 10.00 – 18.00

Ponadto Zespół Ratowniczy Rejonowego Płockiego WOPR w okresie lipiec – sierpień prowadzi codziennie dyżury na rzece Wiśle w godz. 10.00 – 20.00. Ratownicy o zdarzeniach na wodzie mogą być powiadamiani poprzez numer alarmowy WOPR Płock 519 873 373 oraz telefon alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *