Gospodarka i społeczeństwo

Michał w Zakopanem [cz.2]

Tak jak pisałem w poprzednim eseju cała fascynacja kulturą Zakopanego i Tatr rozpoczęła się u mnie na poważnie od schroniska na Pysznej, a jeżeli schronisko na Pysznej to i Dolina Kościeliska. Dlatego też, korzystając z ładnej pogody, postanowiliśmy udać się spacerem po Dolinie Kościeliskiej. Sama trasa prowadząca doliną jest bardzo prosta i przystępna nawet dla osób z małymi dziećmi, stąd nie dziwią mijani po drodze rodzice pchający wózki z maluchami.

Po dwóch godzinach przyjemnego spaceru, z którego część odbywamy w towarzystwie owiec z pobliskiej bacówki, gdzie można zakupić pyszne oscypki, dochodzimy do części szlaku otoczonej monumentalnymi ścianami skalnymi malowniczo otaczającymi drogę. Towarzyszący nam strumień co i raz przecina nasz szlak zmuszając do przechodzenia przez drewniane mostki.

Zwieńczeniem wycieczki jest schronisko na Ornaku, gdzie znajduje się sala pamięci poświęcona dawnemu schronisku na Pysznej i życiu kulturalnemu związanemu z Zakopanym. Będąc na Ornaku nie można nie spróbować tutejszych naleśników i pysznej szarlotki. Wracając do Kir warto przejść przez Wąwóz Kraków oraz Smoczą Jamę, które gwarantują, szczególnie starszym dzieciom, niezapomniane wrażenia. Niedługa, bo w sumie około 20 metrowa droga po łańcuchach, daje przedsmak atrakcji związanych z Tatrami Wysokimi, a Smocza Jama będąca niewielką jaskinią jest dobrą propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć od środka jaskinie, a przy tym nie chcą iść na absolutną łatwiznę.

Po w sumie pięciogodzinnym spacerze wróciliśmy do Zakopanego, gdzie zdecydowaliśmy się na zwiedzenie Centrum Edukacyjnego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na ekspozycję, która w ciekawy sposób opowiada o przyrodzie Tatrzańskiego Parku. Liczne multimedia umieszczone na wystawie powodują, iż ciężko wyrwać stamtąd dzieci, które z błyskiem w oku na kolejnych monitorach i w kolejnych gablotach odkrywają przyrodę ożywioną i nieożywioną parku. W naszym wypadku było to zwieńczenie tego dnia. O czym warto pamiętać, do Centrum Edukacyjnego należy wcześniej zarezerwować bilety. Warto także kupić wcześniej bilety do Sali Odkryć, gdyż tylko wtedy będziemy mieli pewność, że się do niej się dostaniemy (obowiązują limity wejść). Wejście na teren Parku Narodowego jest bezpłatne dla posiadaczy karty dużej rodziny.

Michał Korwin – Szymanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *