Płock

Trwa renowacja pomnika 13 straconych

Rozpoczęły się prace związane z renowacją pomnika 13 straconych, wzniesionego w miejscu publicznej egzekucji 13 Polaków – członków ruchu oporu – dokonanej przez hitlerowców 18 września 1942 roku.

Miejsce zostanie odnowione, zachowa jednak obecny kształt. Choć odświeżony pomnik wraz z najbliższym otoczeniem na pewno będzie zwracać na siebie uwagę.

Zakres prac jest dość szeroki. W pierwszej kolejności ustawiono rusztowania wraz z siatką ograniczającą pylenie. Następnie rozpocznie się czyszczenie (piaskowanie) pomnika z wykwitów solnych, mchów i porostów. Potem uzupełnione zostaną ubytki w ścianie obelisku oraz pod gzymsami i zabezpieczone od góry, w dyskretny sposób, przy pomocy płyt granitowych. Będą one zapobiegać przenikaniu wilgoci (deszczów, śniegu) w głąb betonowej ściany pomnika.

Oczyszczone zostaną także litery, a nawierzchnia zaimpregnowana. Oczyszczone i na nowo otynkowane będą także „plecy” pomnika.

Renowacja czeka także betonową konstrukcję dzwonnicy. Przypomnijmy, że dźwiga ona dzwon pokoju, zawieszony z inicjatywy twórcy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” druha Wacława Milke. Po raz pierwszy usłyszeć go można było w 50. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Całość prac kosztować będzie prawie 159 tys. zł, z czego nieco ponad 90 tys. zł to dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu “Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.

Zgodnie z umową wykonawca ma osiem tygodni na wykonanie całej renowacji. Jest nadzieja, że na rocznicę egzekucji, przypadającą 18 września, pomnik będzie jak nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *