Komenda Miejska Policji w Płocku

Wakacyjne kontrole autobusów

Minął półmetek wakacji oraz policyjnych działań „Bezpieczne wakacje” w trakcie których funkcjonariusze Policji dokonują m.in. kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek. Bezpieczeństwo podróżnych jest naszym priorytetem, dlatego też wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców spotykają się ze stanowczą reakcją Policji. W tym czasie policjanci z Mazowsza sprawdzili 249 autobusów.

Policjanci w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, w tym zwłaszcza komunikacji miejskiej. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach. Podczas kontroli sprawdzany jest także stan techniczny autobusu i jego wyposażenie oraz uprawnienia kierującego.

Apelujemy do osób korzystających ze środków transportu publicznego,  aby w przypadku: podejrzenia, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, zachowania kierowcy budzącego wątpliwości, lekceważenia przepisów ruchu drogowego, stwarzania zagrożenia na drodze, poinformować o tym Policję dzwoniąc pod numer 112.

mówi sierż. szt.Monika Jakubowska z KMP w Płocku

W okresie wakacyjnym ruch autobusów nasila się w związku wyjazdami/powrotami podróżnych do i z miejsc letniego wypoczynku, dlatego też bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek jest priorytetem Policji.

Połowa okresu wakacyjnego już za nami. W tym czasie policjanci ruchu drogowego  z mazowieckiego garnizonu Policji, w ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2023” skontrolowali 249 autobusów, z czego 157 kontroli przeprowadzono w wyznaczonych miejscach, a 92 na mazowieckich drogach. W czasie kontroli policjanci zatrzymali 1 dowód rejestracyjny za niesprawność świateł cofania i uniemożliwili dalszą jazdę autobusu.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan jego trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Jednocześnie informujemy, że na stronie https://BezpiecznyAutobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC. 

dodaje

W celu ułatwienia zgłoszenia sprawdzenia autobusu (rodzicom i opiekunom, organizatorom wycieczek) policjanci przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek, który znajdziesz pod adresem https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/219576,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2022.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *