wtorek, 28 maja 2024
PłockWojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Centrum onkologii w Płocku prawie gotowe [FOTO]

Prace w Ośrodku Radioterapii mają się ku końcowi. Powstaje on tuż obok głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Inwestycja, która jest aktualnie w stu procentach finansowana ze środków województwa mazowieckiego, idzie zgodnie z harmonogramem. Zakończenie budowy wraz zakupem wyposażenia planowane jest na koniec tego roku.

Mieszkańcy Płocka poszukują w tej chwili tej pomocy onkologicznej. To jest dramat dla pacjenta, gdzie musi jeździć do Warszawy, do Bydgoszczy, do Łodzi poszukiwać tej pomocy, gdzie są dla niego obce te ośrodki zdrowia. Wydaje mi się, że mieszkańcy Płocka i okolic Płocka na taki zakład radioterapii zasługują w Płocku. Płock powinien taki zakład mieć.

mówi Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Ośrodek Radioterapii to niewątpliwie jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku. Gotowe są już dwa piętra budynku, do zagospodarowania jest jeszcze parter i teren wokół.

Aktualnie trwają już ostatnie prace wykończeniowe, kosmetyczne na obiekcie. Przygotowujemy się w tym etapie do dokonania odbiorów przez służby techniczne, mam na myśli tutaj straż pożarną, Sanepid, jak również Powiatowego Inspektora Budowlanego. Myślę, że nastąpi to w najbliższych dniach dokonamy tych zgłoszeń, tak żeby móc finalnie uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

mówi Łukasz Latarski Zastępca Dyrektora ds. Eksploatacyjno- Technicznych w WSzZ w Płocku

Co znajdzie się w budynku Centrum Onkologii?

Budynek jest zaprogramowany w ten sposób, że na dole mamy zakład radioterapii, pełną diagnostykę i poradnię. Na pierwszym piętrze jest oddział chemioterapii, gdzie będzie podawana chemioterapia. Na drugim piętrze będzie oddział radioterapii i pokoje hotelowe oraz ogromny dział archiwistyki, czyli to co jest bardzo ważne dla szpitala, czyli cała dokumentacja. Mamy aspiracje żeby należeć do Krajowej Sieci Onkologicznej.

mówi Jolanta Łuniewska-Bury Pełnomocnik Dyrektora WSzZ w Płocku ds. Rozwoju Radioterapii Onkologicznej

Dodatkowo w ośrodku znajdzie się pracownia brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażona w dwa akceleratory.

Przed nami też cały proces związany z uzyskaniem dodatkowych pozwoleń, m.in. Państwowego Instytutu Atomistyki. Tak żeby móc dokonać pełnego procesu radioterapeutycznego potrzebujemy aktywnych atomów, które my jako Szpital będziemy starać się pozyskiwać. Jest to też proces żmudny i długotrwały.

dodaje Łukasz Latarski Zastępca Dyrektora ds. Eksploatacyjno- Technicznych w WSzZ w Płocku

Cały czas trwa postępowanie przetargowe na zakup części sprzętu i aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia. To m.in. PET, tomograf, mammograf.

Będziemy mieli najnowocześniejszy sprzęt, nie tylko do radioterapii, ale też do diagnostyki radiologicznej i radioterapeutycznej. Będziemy mieli także PETa, co jest teraz podstawą leczenia onkologicznego. PETa, w mojej ocenie bardzo dobrego. Chciałabym podkreślić, że sprzęt, który został zamówiony i jest w trakcie realizacji jest to sprzęt najwyższej klasy, klasy światowej.

mówi Jolanta Łuniewska-Bury Pełnomocnik Dyrektora WSzZ w Płocku ds. Rozwoju Radioterapii Onkologicznej

Trwa także rekrutacja specjalistów i personelu. Kolejnym etapem będzie uzyskanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zakład Radioterapii w Płocku jest wpisany w mapę potrzeb zdrowotnych ministerstwa, a więc to jest bardzo ważny argument. Drugim argumentem jest zgoda wojewody mazowieckiego w tzw. programie Jowisz, którym motywuje się zasadność takiej inwestycji, i wojewoda mazowiecki w porozumieniu z Funduszem wyrazili nam zgodę na tą inwestycję.

dodaje Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Inwestycje realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL. Na wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma czas do końca października tego roku. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 130 mln zł. Pierwsi pacjenci, wszystko na to wskazuje, będą mogli skorzystać z Centrum Onkologii w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *