Kultura

Przed nami 25. Letni Festiwal Muzyczny POS

Wyjątkowo w tym roku, 25. Jubileuszowy Letni Festiwal Muzyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się pomiędzy 25 sierpnia, a 1 września. Barok, Klasyka, Jazz dla dzieciaków i wieczór filmowy, to wszystko już za kilka dni!

Już dziś Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Patio Muzeum Mazowieckiego, 25 sierpnia o godzinie 19.00 na pierwszy festiwalowy koncert pn.: „Barokowe odcienie lutni”, podczas którego wystąpi zespół LuteDuo Plus w składzie: Anna Kowalska – lutnia barokowa, Anton Birula – lutnia barokowa oraz Alisa Birula – organy.

Program koncertu, który zabrzmi 25 sierpnia jest poświęcony tradycji transkrypcji, która była wielce powszechna w okresie baroku. Kompozytorzy często aranżowali swoją muzykę na różne instrumenty, w zależności od wydarzenia i dostępnych wówczas muzyków. Bach robił to często w przypadku swoich dzieł, lecz także transkrybował muzykę kameralną innych kompozytorów, takich jak Vivaldi i Marcello, na instrumenty klawiszowe.

Podczas wydarzenia usłyszymy muzykę lutniową S.L. Weissa w adaptacji na organy solo oraz utwory Weissa i J.S. Bacha transkrybowane na duet lutniowy. Weiss był pod silnym wpływem muzyki organowej swoich czasów, a Bach, który niemalże na pewno spotkał się i grał z Weissem, napisał utwory specjalnie na lutnię.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Kolejny festiwalowy koncert „Gloria” odbędzie się dwa dni później, 27 sierpnia o godzinie 19.00 w płockiej bazylice katedralnej.

Podczas tego wydarzenia muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej wystąpią w towarzyszeniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz solistów: Joanna Radziszewska – sopran, Paweł Kowalewski – tenor, Marta Mika – alt oraz Paweł Czekała – bas pod batutą Iriny Bogdanovich.

To już kolejny wspólny koncert. Płoccy symfonicy mieli już przyjemność współpracy z chórem, solistami, a także z Panią Iriną Bogdanovich w grudniu ubiegłego roku, podczas obchodów Jubileuszu 100-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Chór powstał w 1921 roku. Zespół od początku istnienia skupia studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych warszawskich uczelni wyższych.

W repertuarze Chóru znaleźć można muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Dorobek obejmuje takie dzieła jak msze żałobne G. Verdiego oraz W.A. Mozarta, Carmina Burana C. Orffa, IX Symfonia L. van Beethovena, oratorium Eliasz F. Mendelssohna czy Msza h-moll J.S. Bacha, a także arcydzieło muzyki chóralnej a cappella – Całonocne czuwanie S. Rachmaninowa.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, a w programie m.in kompozycja Francisa Poulenca „Gloria” oraz „Vesperae solennes de confessore KV 339” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Wyjątkowa edycja Letniego Festiwalu Muzycznego, więc i w programie coś nowego.

30 sierpnia o godzinie 18 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpią Mietek Szcześniak i Joanna Gajda z projektem – JAZZ DLA NAJMŁODSZYCH!

Mietek Szcześniak wykona ten projekt z kwartetem jazzowym, a także z udziałem dzieci. I tu kolejna nowość! Dzięki współpracy z Akademią Voice of Musical podczas koncertu wystąpią uczestnicy letnich warsztatów organizowanych przez Monikę i Rafała Mulskich, założycieli Akademii Voice of Musical.

W programie koncertu znajdą się klasyki jazzowe z repertuaru Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane’a z polskimi tekstami dla dzieci, napisanymi specjalnie na potrzeby projektu przez wokalistkę jazzową – Joannę Gajdę.

Choć z założenia projekt jest adresowany do najmłodszych odbiorców, zaproszone są także dorosłą widownię. Jesteśmy przekonani, że koncert będzie wspaniałym doświadczeniem dla szerokiego grona publiczności!

Bilety na koncert w cenie 25 zł można nabyć w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.

Zwieńczeniem Jubileuszowej, 25. Edycji Letniego Festiwalu Muzycznego będzie koncert pn. „Maksymalnie Filmowo”, który odbędzie się 1 września o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Podczas wydarzenia wystąpi kwintet smyczkowy Płockiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem doskonałego pianisty, Maksyma Rzemińskiego.

W programie największe przeboje muzyki filmowej z autorskiej płyty artysty „She remembers”.

Albumem „She Remembers” Maksym Rzemiński powraca do słuchaczy z nową kolekcją filmowych hitów. Morris, Zimmer, Piazzolla, Richter, Secret Garden – to niektórzy z autorów kompozycji znanych nie tylko miłośnikom kina.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *