Płock

Cud nad Wisłą w Płocku

W 103. rocznicę Cudu nad Wisłą odbyły się uroczystości upamiętniające walkę bohaterów, którzy bez zawahania, dumnie bronili Ojczyzny. 15 sierpnia na placu Narutowicza w Płocku rozpoczęła się uroczystość związana ze Świętem Wojska Polskiego, którą poprzedziła w płockiej katedrze msza święta w intencji Ojczyzny.

Główne uroczystości odbyły się przed Odwachem, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Jak co roku głos zabrał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Podkreślał zasługi tych, którzy byli gotowi oddać życie za Ojczyznę.

Pamiętamy o tych, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność swojej ojczyzny. […] Dzisiaj jesteśmy tu, żeby powiedzieć, że pamiętamy o nich, że dzięki ich bohaterstwu, ich ofierze krwi jesteśmy wolni. Dzięki ich bohaterstwie i ofierze krwi wolna jest także Europa, bo bronili wówczas nie tylko wolności Polski, bronili wówczas także wolnej demokratycznej Europy […] bronili wartości, za które gotowi byli oddać życie.

– mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka

Przedstawiciele miasta, województwa, powiatu, parlamentarzyści, uczniowie, harcerze złożyli kwiaty. To nie koniec obchodów sierpniowych wydarzeń. W tym roku mija 103. rocznica obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. W związku z tym zaplanowano kilka wydarzeń.
– 17 sierpnia o godz. 20:00 przy Bratniej Mogile przy ul. Targowej – capstrzyk harcerski;
– 18 sierpnia o godz. 16:00 na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańska 25 – złożenie kwiatów i wieńców na grobach obrońców Płocka;
– 19 sierpnia o godz. 13:00 na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej przy ul. Bielskiej 60 – piknik historyczny. Odbędzie się tu również widowisko plenerowe Rekonstrukcja Obrony Płocka 1920.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *