sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Jak wygląda dziedziczenie w przypadku bezdzietnego małżeństwa?

Kiedy myślimy o dziedziczeniu, często na myśl przychodzi nam przekazanie majątku potomstwu. Ale co się stanie z dorobkiem życia, gdy małżeństwo jest bezdzietne?

W ostatnim czasie do kancelarii zgłosił się wdowiec, który w wyniku dziedziczenia stał się współwłaścicielem swojego mieszkania wraz z siostrą zmarłej żony, z którą pozostaje w złych relacjach. Jak ustrzec się przed problemami ze współspadkobiercami wdowca i zachłannością rodziny zmarłego?

Po pierwsze, skonsultuj się z adwokatem.

Prawnik, przeanalizuje Twoją sytuację prawną i dopasuje rozwiązanie szyte na miarę, tak aby zabezpieczyć małżonków na wypadek śmierci drugiego małżonka. Podpowie także jakie dokumenty sporządzić i co z nimi dalej zrobić.

Po drugie, sporządź testament

Jeśli nie chcesz aby po śmierci małżonka, połowę Twojego majątku przejęło rodzeństwo zmarłego najlepiej sporządź testament. Aby zabezpieczyć swój dorobek życia do dziedziczenia powołajcie siebie wzajemnie. W testamencie możecie także wyłączyć od dziedziczenia spadkobierców ustawowych, czyli rodzinę.

Pamiętaj!

Testament nie musi być sporządzony przed notariuszem, dla jego ważności wystarczy aby był sporządzony własnoręcznie, opatrzony podpisem i datą.

Uwaga!

Małżonkowie nie mogą sporządzić swoich testamentów w jednym dokumencie. Każdy z małżonków powinien napisać swój testament.

Po trzecie, poinformuj rodzinę o swojej decyzji

Szczera rozmowa z rodziną i poinformowanie najbliższych o swoich planach na wypadek śmierci z pewnością ustrzeże małżonka pozostającego przy życiu przed niepotrzebnym stresem i niechcianymi problemami z dziedziczeniem.

Pamiętaj także o tym, iż śmierć jednego z małżonków będzie powodowała konieczność zmiany swojego testamentu i rozporządzenia majątkiem na nowo. Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszam na konsultację prawną.

Magdalena Grzelak,

Adwokat, mediator sądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *