Kultura

Narodowe czytanie – w tym roku “Nad Niemnem”

Już po raz XII odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku 9 września w Polsce czytać będziemy „Nad Niemnem” – zaprasza Książnica Płocka. Początek wspólnego czytania zaplanowano w bibliotecznym ogrodzie o godzinie 14.00.

W Płocku do wspólnego czytania „Nad Niemnem” przystąpią przedstawiciele płockich szkół, władz miasta, przedstawiciele świata kultury i mediów, policji, straży miejskiej, organizacji pozarządowych, aktorzy zawodowi i amatorzy, seniorzy oraz osoby prywatne, które zgłoszą chęć udziału.

W Płocku czytanie odbędzie się wśród scenografii nawiązującej do tematyki utworu oraz hasła tegorocznych EDD „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Zwrócimy uwagę nie tylko na język powieści, bohaterów, kontekst historyczny, ale też na miejsca, w których toczy się fabuła. Ogród Książnicy stanie się zarówno dworkiem szlacheckim, jak i wiejską chatą, czy krajobrazem nadniemeńskim

– zapewniają organizatorzy.

Pracownicy czytelni zorganizują również wystawę różnych wydań powieści Elizy Orzeszkowej. Na miejscu będzie można otrzymać okolicznościowy stempel Narodowego Czytania, a osoby biorące udział otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Narodowe Czytanie od lat odbywa się również w gminach na terenie Powiatu Płockiego. W tym roku do wspólnej zabawy zapraszają m.in. gmina Słupno czy Mała Wieś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *