wtorek, 21 maja 2024
Płock

Gupikowy weekend w Płocku

Początek roku szkolnego to w płockim ZOO od kilku lat nie lada atrakcja dla akwarystów i nie tylko. Już 2 września zapraszamy wszystkich do Pawilonu Herpetarium i Akwarium. Będzie można wziąć udział w GUPIKOWEJ SOBOCIE, czyli tej części Mistrzostw Europy i Polski Gupika 2023, która skierowana jest głównie do najmłodszych miłośników zwierząt. Tego dnia będzie już można obejrzeć zwycięskie ryby z tytułami mistrzowskimi, zapoznać się ze standardami tegorocznego oceniania, poznać hodowców i sędziów. Postaramy się też uatrakcyjnić ten szczególny dzień dzieciom umożliwiając udział w grze terenowej, quizach z nagrodami i warsztatach plastycznych o tematyce akwarystycznej.

ZOO zaprasza w godzinach 11:00-13:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po zakupieniu w kasie biletu wstępu do ZOO.

ZOO Płock oraz Klub Poecilia Reticulata już po raz szósty organizuje Mistrzostwa Europy i Polski Gupika w Kategorii Par. Do konkursu zgłoszonych zostało ok. 200 par ryb przez hodowców nie tylko z Polski, ale też z Europy. Konkurs oceniany jest przez kilku międzynarodowych sędziów.

Kto nie słyszał o gupikach? Chyba każdy spotkał się z tą nazwą. Mimo swoich niedużych rozmiarów gupiki (łac. Poecilia reticulata) zawojowały cały świat. Choć ich ojczyzną jest północno-wschodnia Ameryka Południowa i Karaiby, w XIX wieku zostały masowo introdukowane (wprowadzone do środowisk naturalnych) w wielu krajach Afryki, obu Ameryk i Azji. Doprowadził do tego wielki apetyt gupików na… larwy komarów, które są ich przysmakiem. A mniej larw komarów to przecież mniejsze ryzyko występowania malarii. Za swoją niezwykłą skuteczność w tej nierównej (dla komarów oczywiście) walce gupiki otrzymały nawet przydomek „mosquito killers”, czyli zabójcy komarów.

Te na pierwszy rzut oka niepozorne, jajożyworodne ryby słodkowodne cieszą się wielką popularnością wśród akwarystów ze względu na nieduże wymagania oraz otrzymaną w wyniku selekcji hodowlanej niezwykłą mnogość kształtów i olbrzymią różnorodność kolorystyczną. Ozdobą samców są piękne ogony, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy i występują w wielu kształtach. Rzadko kto jest w stanie przejść obok akwarium gupików obojętnie, dlatego często to właśnie z nimi rozpoczynają swoją przygodę młodzi adepci akwarystyki. Hodowcy zaś dwoją się i troją, aby wyhodować jak najpiękniejsze ryby, z których najlepsze prezentowane są na licznych wystawach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych.

W konkursach gupiki, nazywane też pawimi oczkami, są oceniane w 13 standardach europejskich, opracowanych na podstawie kształtu płetwy ogonowej i grzbietowej. Standardy gupików podzielone są na 3 grupy:

  • Długopłetwe (Broad Tail): Fan Tail (Wachlarz), Flag Tail (Proporczyk), Veil Tail (Welon), Triangle Tail (Triangel), Half Moon Tail (Półksiężyc)
  • Mieczowe (Sword Tail): Double Sword Tail (Dwumiecz), Lyre Tail (Lira), Bottom Sword Tail (Dolny miecz), Top Sword Tail (Górny miecz)
  • Krótkopłetwe (Short Tail): Spade Tail (Łopatka), Spear Tail (Płomyk), Round Tail (Rakietka), Needle/Pin Tail (Igiełka)

W konkursach organizowanych dla par (samiec + samica) brane jest też pod uwagę dopasowanie ryb w parze. Sędziowie oceniają:

  • Ciało (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Płetwę grzbietową (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Płetwę ogonową (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Żywotność
  • Zgodność genetyczną pary

Ocena ma charakter punktowy. Idealna para może otrzymać maksymalnie 110 pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *