sobota, 18 maja 2024
Płock

Płockie ulice czyszczone są na mokro

Od kwietnia specjalistyczne, ekologiczne samochody czyszczą płockie ulice na mokro. Tak będzie do końca października.

Sprzątanie jezdni jest zarówno kwestią estetyki miasta, jak i bezpieczeństwa kierowców, bo zalegające na ulicach kurz i inne zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie. Szczególne znaczenie ma to jesienią, gdy opadające na jezdnię mokre liście mogą stwarzać ryzyko poślizgu. To także ważne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Zamiatanie z użyciem wody poprawia jakość powietrza. Znacząco redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości i składu fizykochemicznego. Zmniejsza się stężenie pyłów PM 10. A czyste miasto to również bardziej przyjazna przestrzeń do życia.

tłumaczą w płockim ratuszu

Do sprzątania ulic na mokro miasto wykorzystuje sprzęt najnowszej generacji. Jest wyposażony w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Prace odbywają się nocami, aby ograniczyć uciążliwości dla uczestników ruchu drogowego.

Działaniem objęte jest łącznie ok. 161 km ulic miesięcznie na 12 trasach w obszarze zabudowanym. Łącznie przez siedem miesięcy (kwiecień – październik) oczyszczonych ma być ponad tysiąc kilometrów płockich ulic.

Całkowity koszt zadania – ponad 350 tys. zł, 200 tys. zł to dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *