sobota, 20 kwietnia 2024
Płock

Dzień Polskiej Ekologii w Płocku – będzie kiermasz i mnóstwo atrakcji

Już 23 września w całej Unii Europejskiej obchodzić będziemy Dzień Rolnictwa Ekologicznego. W 2021 roku wspólną deklaracją taki dzień uznały Parlament Europejski, Rada i Komisje. Dzień ten ma przypominać o głównych problemach ekologicznych rolnictwa oraz poszukiwaniu rozwiązań, a przede wszystkim podnosić poziom świadomości społecznej na temat produkcji ekologicznej. W związku z tym organizowane są m.in konferencje naukowe, akcje społeczne, pikniki czy kiermasze.

Już w sobotę 23 września, między 11.00 a 18.00 na placu przy płockiej katedrze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zapraszają na „Dzień Polskiej Ekologii” Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości. Inicjatywa ta wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

W ramach kiermaszu przygotowane zostaną dziesiątki stoisk, na których można będzie kupić, ale przede wszystkim spróbować polskich certyfikowanych produktów ekologicznych z terenu całej Polski. Będzie pokaz kulinarny przygotowany przez Piotra Kucharskiego, kucharza, autora książek kulinarnych.

Na odwiedzających czekać będą m.in warsztaty kulinarne oraz strefa zdrowia, w której specjaliści-konsultanci będą udzielać porad dietetycznych. O efektowne pokazy zadbają Ochotnicze Straże Pożarne, m.in w udzielaniu pierwszej pomocy.

Ministerstwo przygotuje dla najmłodszych swoją specjalną „Strefę MRiRW”, w ramach, której przewidziane są m.in. warsztaty kuchni molekularnej, kino plenerowe z filmem „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, a także warsztaty edukacyjne. Nie zabraknie również ciekawych animacji z konkursami, sztuczek iluzjonisty czy interaktywnych pokazów i ekranu holograficznego.

Całość wydarzenia zwieńczy występ zespołu „Karczmarze” oraz wokalisty rockowego Ryszarda Wolbacha i muzyka Roberta Krajewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *