Powiat Płocki

ABC na grzybobraniu

Przed nami okres grzybowy. Niestety w tym czasie bardzo często zapominamy, by podczas leśnych wycieczek zadbać o własne bezpieczeństwo. Przed wyjściem do lasu warto odpowiednio się przygotować. Płocka policja przygotowała kilka cennych wskazówek.

Przełom września i października to czas sprzyjający aktywności miłośników grzybobrania.  Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio się do tego przygotować.

O czym warto pamiętać?

Do lasu warto zabrać naładowany telefon komórkowy. Na grzybobranie nie jedźmy sami, uważajmy szczególnie na dzieci i osoby starsze. Na dużym leśnym obszarze bardzo szybko można stracić orientację. Zadbajmy aby w naszym ubiorze były jaskrawe lub odblaskowe elementy, miejmy na uwadze również to, że jesienią wcześniej robi się ciemno. Warto zabrać ze sobą również ciepłe ubranie i nie oddalać się zbyt daleko od pojazdu

wylicza sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku

Co jeśli się zgubimy????

Jeżeli oddalimy się zbyt daleko i stracimy orientację przede wszystkim nie panikujmy. Pomocny może okazać się nam telefon komórkowy. Możemy włączyć nawigację i sprawdzić gdzie się dokładnie znajdujemy lub zadzwonić po pomoc. Rozejrzyjmy się dokładnie. Każda tabliczka, szlak czy ścięte drzewo może być cenną wskazówką aby was odnaleźć.

Przypominamy również aby zbierać wyłącznie okazy jadalne. W razie nawet najmniejszych wątpliwości nie zbierajmy grzybów, których nie znamy lub nie jesteśmy pewni.

dodaje Jakubowska

Pamiętaj!!! Będąc w lesie zachowuj się cicho, nie śmieć i nie pozostawiaj pojazdu na drodze pożarowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *