środa, 22 maja 2024
PłockZdrowie

Centrum Onkologii w Płocku – rozpoczyna się kolejny etap

Budowa płockiego Centrum Onkologii na ostatniej prostej. Zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe. Trwają przetargi na zakup wyposażenia. Do nowego budynku przeniesie się oddział onkologiczny płockiego szpitala wojewódzkiego. Ośrodek zacznie przyjmować pacjentów już na początku przyszłego roku. Dotychczas realizacja kosztowała blisko 123 mln zł. 

Jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku dobiegła końca. W badaniach prowadzonych przez urząd marszałkowski aż 56 proc. mieszkańców regionu płockiego, jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne wskazało właśnie onkologię. Dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Inwestycja została realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL. Umowę z wykonawcą podpisano 29 października 2021 r. Prace budowlane trwały od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. i właśnie się zakończyły.

Nowo wybudowany budynek ma trzy kondygnacje naziemne. To w sumie 7 409,72 m² powierzchni użytkowej i aż 325 pomieszczeń. Centrum zostało zaprojektowane w dominujących kolorach art deco – na parterze dominuje zieleń, na II piętrze – kolor ceglany, a na III piętrze niebieski. Na parterze znajdują się pracownie tomografii komputerowej, mammografii, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, brachyterapii, PET oraz bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Na I piętro budynku przeniesiony zostanie funkcjonujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oddział onkologiczny. Drugie zajmie oddział radioterapii.

Równolegle do prac budowlanych szpital prowadził intensywne poszukiwania kadry medycznej oraz procesy zakupowe, które pozwolą przyjąć nowych pacjentów już na początku przyszłego roku.

Ta inwestycja nie tylko otwiera przed naszą placówką ogromne szanse rozwojowe, związane z zaspokojeniem niedostępnych, a potrzebnych w tej części Mazowsza usług. Przeniesienie Oddziału Onkologicznego z nowego pawilonu budynku głównego szpitala do Centrum Onkologii  pozwoli poprawić komfort świadczonych usług medycznych na innych oddziałach, które zagospodarują pozostawioną po onkologii przestrzeń

– mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Z szacunków wynika, że rocznie sama poradnia onkologiczna będzie udzielała nawet ok. 10 tys. porad, a oddział onkologiczny – 3,5 tys. hospitalizacji. 

Pod koniec roku szpital wystąpi do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie konkursu na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Będzie to znaczne ułatwienie dla mieszkańców Północnego Mazowsza, którzy do tej pory na zabiegi z radioterapii musieli udawać się to tak odległych miast, jak Łódź, Bydgoszcz czy Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *