sobota, 18 maja 2024
Kultura

POS rozpoczyna nowy sezon. Zaprasza na koncerty

47. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 17 września. W tym dniu płoccy symfonicy najpierw zaproszą najmłodszych melomanów na dwa koncerty z cyklu „Wędrówki po pięciolinii” oraz wieczorny koncert w płockiej Bazylice Katedralnej.

„Wędrówki po pięciolinii”

Płocka Orkiestra Symfoniczna w nowym sezonie artystycznym pragnie kontynuować ulubiony przez dzieci projekt, tym samym planuje organizacje 8 spotkań. Nie zmieniając dotychczasowej formy, wędrówki będą odbywały się w jedną niedzielę każdego miesiąca. Dzieci wraz z opiekunami zasiądą na wygodnych poduszkach i pufach. Na scenie rozłożone będą dywany z postaciami z ulubionych bajek natomiast wokół będą bawić kolorami światła. Na scenie będą stały instrumenty gotowe do koncertu a bezpośredni kontakt z muzykami umożliwi żywą edukacje umuzykalniającą.

Cykl koncertów dla najmłodszych rozpocznie się 17 września. W tym dniu odbędą się dwa koncerty pn. „Zasłyszana melodyjka”, pierwszy o godzinie 10.30, drugi o godzinie 11.30, tradycyjnie w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Kolegialnej 23. Rozpoczynając nowy sezon koncertowy, płoccy symfonicy pragną przypomnieć dzieciom postać swojego patrona i jego bogaty dorobek twórczy skierowany do najmłodszych melomanów. Nie bez powodu wydarzenie zostało nazwane „Zasłyszana melodyjka”, jest to tytuł utworu Witolda Lutosławskiego, którego imię nosi Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Tradycyjnie na scenie nie zabraknie też ulubionej przez dzieci cioci Ady (Adriany Wdziękońskiej).

Na wydarzenie są jeszcze dostępne bilety w cenie 15 zł dla dziecka oraz 20 zł dla osoby dorosłej do nabycia w kasie biletowej POS.

nauguracja 47. sezonu artystycznego POS oraz XXI Międzynarodowy Festiwal Płockie Dni Muzyki Chóralnej

W niedzielny wieczór Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza wszystkich płocczan do Bazyliki Katedralnej, 17 września o godz. 19:00 na koncert łączący dwie okazje: Inaugurację 47. sezonu artystycznego POS oraz XXI Międzynarodowy Festiwal Płockie Dni Muzyki Chóralnej.

Wraz z Chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses wykonają Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Requiem d-moll jest jednym z najwybitniejszych utworów sakralnych w historii muzyki. Dzieło będące ostatnią, niedokończoną kompozycją Mozarta otacza niezwykła legenda: jego napisanie zlecono w lipcu 1791 roku – listownie i anonimowo. Nieznany zleceniodawca zamówił mszę żałobną, a posłaniec określił próby ustalenia jego tożsamości jako niemożliwe i bezcelowe. Twórca otrzymał z góry honorarium, jakiego żądał; nie określono terminu ukończenia dzieła.

Podczas wydarzenia wystąpią: Julia Chętka – sopran, Paulina Banaszczak – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas, Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Francesco Bottigliero – dyrygent.

Na koncert wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *