niedziela, 5 maja 2024
ORLEN S.A.PłockSport

Najważniejsze trofeum tegorocznych regat zostaje w Płocku

Drugi dzień żeglarskich regat organizowanych w Klubie Żeglarskim PETROCHEMIA Płock to słoneczna aura i wiatr. Wymarzona żeglarska pogoda była sprzymierzeńcem uczestników Mistrzostw Polski klasy MICRO – ORLEN Cup 2023 oraz XXXIII Regaty o Puchar ORLEN 2023. Regaty rozgrywane były na dwóch niezależnych trasach.

Wiatr o sile 14 – do 19 węzłów (4 – 5 w skali Beauforta) umożliwił uczestnikom regat rozegranie czterech wyścigów. Dla zawodników żeglujących w Mistrzostwach Polski był to drugi dzień rywalizacji po rozegranym w piątek jednym wyścigu, w sobotę odbyły się wyścigi od 2 do 5. Absolutną dominacją wykazał się Piotr Tarnacki (ENERGA Grupa ORLEN) wygrywając wszystkie. Drugą pozycję utrzymał Piotr Kowalewski (Auto Podlasie) również stabilna forma i równe żeglowanie umożliwiło Tomaszowi Szychowiakowi utrzymanie trzeciej pozycji. Na dalszych miejscach było znacznie więcej zmian pozycji i przetasowań w stawce.

Na równoległej trasie rozegrane zostały XXXIII Regaty o Puchar ORLEN 2023. Żeglarze ścigający się w klasach turystycznych rozegrali cztery wyścigi. Rywalizacja odbywała się w czterech klasach, jachty zostały podzielone na poszczególne klasy zgodnie z zasadami obowiązującymi w przepisach Polskiego Związku Żeglarskiego. Do startu zgłosiły się trzydzieści cztery załogi.

W klasie T1 zwycięzcą regat został Tomasz Suchodolski, drugą pozycję zajął Radosław Jaskólski, a na trzecim miejscu zameldował się Wojciech Stolarczyk. W klasie T2 tryumfował Witold Reszkowski, przed Maciejem Mikołajczykiem i Przemysławem Makowskim, W klasie T3 zwycięstwo wywalczył Piotr Just przed Arturem Kozińskim oraz Piotrem Ubyszem. W klasie omega tryumfował Adrian Lewandowski.

Najważniejsze trofeum – Puchar ORLEN 2023 w klasyfikacji drużynowej zdobył Klub Żeglarski Petrochemia. Żeglarstwo to niewątpliwie sport zespołowy, więc zwyczajowo w „Świat idzie” wynik sternika, natomiast ogromne uznanie należy się wszystkim członkom załóg żeglarskich, których wsparcie i współpraca składa się na wspólny sukces. W trakcie uroczystego zakończenia regat puchary w poszczególnych klasach oraz Puchar ORLEN 2023 wręczała Wioletta Kulpa – przedstawiciel Sponsora Tytularnego regat ORLEN S.A.