Gospodarka i społeczeństwo

Wniosek o Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy złóż zanim dziecko skończy 13 miesięcy

Twoje drugie lub kolejne dziecko kończy roczek? Nie zapomnij wystąpić o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pamiętaj, żeby wniosek złożyć najpóźniej do ukończenia przez dziecko 13 miesiąca życia, bo inaczej będziesz stratny.

Rodziny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przyznawany jest od stycznia 2022 r. W ubiegłym roku w województwie mazowieckim ZUS przyznał to świadczenie na prawie 97 tys. dzieci, a w całym kraju na ponad 613 tys.

Świadczenie przyznawane jest na wniosek, nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie 12 tys. zł na drugie i każde mogą kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Rodzice zadecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy też w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Zdecydowanie częściej wybieraną opcją, jest płatność realizowana przez rok. Wybraną opcję wypłaty można zmienić w trakcie pobierania świadczenia, ale tylko raz.

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wniosek o RKO można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym czasie, świadczenie będzie wypłacane od 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak rodzic się spóźni i złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko 13. miesiąca życia, to wysokość Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie pomniejszana o 500 zł za każdy miniony miesiąc, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Warto więc trzymać się wyznaczonych terminów, by nie być stratnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *