środa, 17 kwietnia 2024
Płock

WATCH DOCS po raz 11 w Płocku

Kino za Rogiem w Płocku, wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, zapraszają na 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Podczas czterech listopadowych spotkań, obejrzymy najważniejsze filmy dokumentalne z repertuaru międzynarodowej edycji festiwalu. Po pokazach porozmawiamy o ekologii, “Zielonej rzodkiewce” i o tym, czy faszyzm nadchodzi…

Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w 2023 roku odwiedzi prawie czterdzieści miejscowości w całej Polsce. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. Do Płocka festiwal zawita już jedenasty raz.

Na pierwszy pokaz zapraszamy już we wtorek 7 listopada o godzinie 18. Pokażemy film „Młoda Białoruś” (Polska 2022, 53 min.) w reżyserii Łukasza Rucińskiego i Patryka Szczepaniaka. Gościem otwierającego festiwal pokazu będzie dr Przemysław Witkowski – badacz ekstremizmów politycznych, dziennikarz „Polityki” i adiunkt w Collegium Civitas. Autor książki „Faszyzm, który nadchodzi” (2023).

Młodzi Białorusini – zmuszeni do emigracji po brutalnym zduszeniu antyrządowych protestów jesienią 2020 roku – nie poddają się. Tak jak bohater filmu, prezenter kanału NEXTA, który uciekł z kraju i próbuje odnaleźć się w nowej, polskiej rzeczywistości. Ale trudno jest żyć w rozkroku. Zycie Andrieja to z jednej strony hiphop, tatuaże i imprezy, a z drugiej nostalgia, poczucie beznadziei i coraz gorsze informacje z Białorusi, które codziennie przekazuje na antenie. Czy pokolenie młodych ludzi, tak mocno doświadczonych przez traumę klęski wolnościowego zrywu i milicyjnych represji odnajdzie w sobie siłę by dalej walczyć o demokrację? Jak ich sytuację zmieni rosyjska inwazja na Ukrainę, w której ich kraj bierze udział u boku agresora?

Wstęp na wszystkie pokazy i spotkania odbywające się w ramach 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, jest bezpłatny. Pełny opis filmów można znaleźć na stronie www.kinopokis.pl

Program festiwalu:
7 listopada | godz. 18
Młoda Białoruś (Polska 2022, 53 min.) | reż. Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak
+ rozmowa z gościem: dr. Przemysławem Witkowskim

14 listopada | godz. 18
Szwedy (Polska 2022, 35 min.) | reż. Robert Kowalski
Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni (Szwajcaria 2022, 51 min.) | reż. Marie-Laure, Widmer Baggiolini

23 listopada | godz. 18
Zakaz filmowania (Szwecja 2021, 24 min.) | reż. Knutte Wester
Tęczowe sny (Liban, Wielka Brytania, USA 28 min.) | reż. Michael Collins
Zmysłowy poród (Belgia, Francja 2021, 35 min.) | reż. Myleine Guiard-Schmid

28 listopada | godz. 18
Kupa pieniędzy (USA 2022, 84 min.) | reż. Shawn Bannon
+ rozmowa z gościem: Agnieszka Makowska – rolniczka ekologiczna, koordynatorka Koalicji Żywa Ziemia, współzałożycielka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska. Prowadzi gospodarstwo ekologiczne „Zielona rzodkiewka” w Grabowcu pod Płockiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *