środa, 22 maja 2024
ORLEN S.A.Płock

Turcja jakiej nie poznacie na all inclusive

ORLEN oraz Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zapraszają na pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania z kulturą”. Wydarzenie jest częścią kampanii informacyjnej o inwestycji Kompleksu Olefin III oraz programu „ORLEN odpowiedzialnym sąsiadem”. Tematem spotkań będzie kultura i literatura krajów, z których pochodzą pracownicy kontaktowi. O kulturze kraju opowiedzą zaproszeni eksperci, natomiast pracownicy Olefin III przeczytają fragmenty dzieł w ojczystym języku.

Tytuł pierwszego spotkania to „Turcja – miejsce wielu kontrastów i paradoksów”. Na początku uczestnicy otrzymają materiały promocyjne oraz obejrzą krótkie wideo przygotowane przez Ambasadę Turcji w Polsce. Gościem specjalnym będzie prof. Agnieszka Ayşen Kaim, polska turkolożka, orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego. Specjalizuje się w opowieściach z kręgu Bliskiego Wschodu. Jako badaczka zajmuje się literaturą ustną, epiką i teatrem tradycyjnym Bliskiego i Środkowego Wschodu, kinematografią turecką, konwersją i tożsamościami transkulturowymi w Imperium Osmańskim

Obecnie kojarzona z atrakcyjną destynacją turystyczną Turcja może poszczycić się także bardzo ciekawą historią, złożoną etnicznie kulturą i silną pozycją geopolityczną. Moja fascynacja Turcją wynika nie tylko z tureckich korzeni, ale także z mojej pracy jako badaczki, tłumaczki i akademiczki, która wciąż sama próbuje  zrozumieć Turcję i pomóc innym w jej zrozumieniu. Bez sympatii do tego kraju jako badacz nie udźwignęłabym tego zadania, i jednocześnie, jako obserwator nie poprzestaję na powierzchownym spojrzeniu niecierpliwego konsumenta – turysty. Opowiem o genach tej kultury, o tym, jakie przeszła przeobrażenia zanim z plemiennego państewka stała się Imperium Osmańskim, a potem Republiką Turcji. Podejmę próbę przybliżenia, co to znaczy być Turkiem i czy warto uczyć się języka tureckiego, i czy pijąc kawę po turecku i jedząc słodką baklawę, można doświadczyć stanu beztroskiej przyjemności. Nie musicie się ze mną zgodzić, bo ilu badaczy, tyle Turcji

 – zaprasza na spotkanie prof. Agnieszka Ayşen Kaim. 

Na spotkaniu obecni będą także tureccy pracownicy kompleksu Olefiny III, którzy przeczytają w języku ojczystym dwa krótkie fragmenty tureckiej literatury przygotowanej przez prof. Kaim. Teksty zostaną następnie przetłumaczone na język polski i będą bazą do otwartej dyskusji. Różnice językowe nie będą problemem, ponieważ spotkanie będzie obsługiwane przez tłumacza.

Zależy nam na tym, żeby to były spotkania, w czasie których naprawdę będziemy wzajemnie poznawać swoją kulturę. Chcemy też zaprezentować Płock, jego historię, najciekawsze miejsca. I tego też oczekujemy względem gości – poznania ich kultury, literatury, często przecież dla nas egzotycznej. Z dajemy sobie sprawę, że będzie się to działo stopniowo, nie wszystko na raz. Najważniejsze jest spotkanie, wzajemne poznanie, w ten sposób stworzymy grunt pod to, żeby przybysze dobrze czuli się w naszym mieście, a mieszkańcy Płocka otwierali się na kulturę innych krajów. 

– powiedziała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.

Na koniec  spotkania organizatorzy przygotowali dla zgromadzonych drobny poczęstunek.

Pierwsze „Spotkanie z kulturą” odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17.00 w Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej im. Wł. Broniewskiego przy ul. Kościuszki 3b. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Celem cyklu „Spotkania z literaturą” jest prezentacja kultury – w szczególności literatury – z krajów, z których pochodzą zagraniczni pracownicy kontraktowi zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefin III (Koreańczycy, Hiszpanie, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy, Filipińczycy oraz przedstawiciele Turkmenistanu). ORLEN, jako firma odpowiedzialna społecznie i dobry sąsiad, zamierza pokazać, że zagraniczni pracownicy kontraktowi to tacy sami ludzie jak my: z bogatą kulturą swoich krajów. Jako dodatkowy przekaz chcemy pokazać mieszkańcom Płocka, że rozbudowa Kompleksu Olefin III będzie miała korzystny wpływ nie tylko na działalność Grupy ORLEN, która stanie się liderem przemysłu petrochemicznego, ale również na rynek pracy i gospodarkę. Szacuje się, że dzięki inwestycji zatrudnienie w koncernie wzrośnie o ok. 650 etatów. Natomiast wpłaty ORLENU z tytułu podatków od nieruchomości do budżetu gminy Stara Biała, na której terenie powstaje inwestycja, wzrosną o dodatkowe ok. 160 mln zł rocznie (z dotychczasowego poziomu ok. 5 mln zł.). Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.

5 thoughts on “Turcja jakiej nie poznacie na all inclusive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *