KulturaPłock

Spotkanie z historią: Nie tylko Marcelina… Płocczanki dwudziestolecia międzywojennego 

Już jutro – 28 listopada – w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędzie się kolejne Spotkanie z historią. Dzięki nim płocczanie mogą poszerzać swoją wiedzę, dowiedzieć się ciekawych informacji o mieście, w którym żyją, a także o jego bohaterach. 

Tym razem spotkanie nosi tytuł „Nie tylko Marcelina… Płocczanki dwudziestolecia międzywojennego”. Podczas pierwszego wykładu będzie można dowiedzieć się o emancypacji kobiet w pierwszej połowie XX w., o tym czym ona jest, jak przebiegała i co dzięki niej zmieniło się w Polsce. Opowie o tym Katarzyna Sierakowska, profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, badaczka dziejów społecznych XIX i XX w., a w szczególności pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i historii kobiet. 

Podczas drugiego wykładu, który poprowadzi kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Magdalena Bilska-Ciećwierz – uczestnicy będą mogli zyskać lub poszerzyć swoją wiedzę na temat kobiety, która dla żeńskiej części płockiego społeczeństwa zrobiła wiele. Jak wiadomo – jedną z bohaterek dwudziestolecia międzywojennego w Płocku była Marcelina Rościszewska – jednakże, jak “mówi” tytuł spotkania, nie tylko ona jest postacią wartą uwagi. Podczas wtorkowego wydarzenia zostanie wspomniana również Julia z Krzymuskich Kisielewska – publicystka, krytyczka literacka oraz pedagog. 

Chcemy porozmawiać o paniach, które w dwudziestoleciu międzywojennym były emancypantkami, walczyły o prawa kobiet, chciały zmieniać świat. Jedną z nich była Julia Kisielewska, która nie pochodziła z Płocka, ale temu miastu oddała wiele lat swojego życia. Przyjechała tutaj w 1917 roku i objęła stanowisko dyrektorki w II Żeńskim Gimnazjum w Płocku. […] Kisielewska była taką osobą, która bardzo mocno propagowała prawa kobiet, dążyła do tego, żeby mogły uzyskać wykształcenie, żeby mogły zdobyć zawód i prowadzić samodzielne życie jako osoby dorosłe. Wałczyła również o prawa polityczne kobiet. 

mówi Magdalena Bilska-Ciećwierz, Kustosz w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Dział historii 

Magdalena Bilska-Ciećwierz opowie o Kisielewskiej i jej ideach wychowawczych, które zostały wcielone w życie płockich szkół. 

Spotkanie jutro, 28 listopada w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Kolegialnej 6. Początek o 17.00, wstęp jest bezpłatny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *