Płock

Lodołamacze w gotowości

Od 1 grudnia do 30 marca przyszłego roku do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono w sumie osiem jednostek.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą Orkan, Sokół, Lew, Gepard, Bawół i Niedźwiedź oraz dwie jednostki rezerwowe – Jaguar i Mors

– mówi Anna Truszczyńska, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Miejsce postoju jednostek, których zadaniem będzie w razie potrzeby praca w rejonie jazu stopnia wodnego, tak by rozdrobnić napływającą krę lodową, to zakładowy port Obiektu Hydrotechnicznego we Włocławku. Do pracy w rejonie jazu włocławskiej tamy wyznaczono dwa lodołamacze, dwa kolejne, tzw. czołowe do wyłamywania rynny w pokrywie lodowej, a dwa następne, tzw. liniowe do utrzymywania drożności wyłamanej rynny.

W zależności od sytuacji lodowej na zbiorniku do pracy przy lodołamaniu mogą zostać w każdej chwili skierowane dwa dodatkowe lodołamacze będące w rezerwie

– dodaje rzeczniczka RZGW.

W ramach przygotowań do okresu zimowego, zostaną doszczelnione przez nurków zasuwy jazu stopnia wodnego we Włocławku, zamontowana zostanie też przegroda śryżowa w Popłacinie poniżej Płocka. Jej zadaniem jest zatrzymanie śryżu przed Zbiornikiem Włocławskim. Ponadto przeprowadzono konserwację wałów przeciwpowodziowych oraz zapory czołowej i zapór bocznych w sąsiedztwie Zbiornika Włocławskiego i rzeki Wisły. Dodatkowo, jak każdego roku, wykonano prace konserwacyjne na kompleksach melioracyjnych obiektu hydrotechnicznego we Włocławku, które wraz z pompowniami odwadniają tereny w sąsiedztwie Zbiornika Włocławskiego. W najbliższym czasie planowane jest również przeprowadzenie prac związanych z udrażnianiem koryta Wisły w rejonie Płocka, przy czym zakres tych prac obejmuje usunięcie w każdej z dwóch lokalizacji do 5 tys. metrów sześc. materiału z dna Zbiornika Włocławskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *