Powiat Płocki

Halo babcia? Dziadek? Wraca metoda “na wnuczka”

W ostatnich dniach na terenie miasta i gminy Gąbin miały miejsce przypadki, w których oszuści próbowali – na szczęście nieskutecznie, wykorzystać emocje oraz dobre intencje osób starszych, podszywając się pod ich wnuczków lub wnuczki.

Metoda ta jest znana jako “oszustwo na wnuczka” i polega na tym, że przestępcy kontaktują się telefonicznie lub drogą elektroniczną z osobami starszymi, udając członków rodziny, najczęściej wnuków.

informuje nadkom. Grzegorz GrabowskiKomendant Komisariatu Policji w Gąbinie

Oszuści przedstawiają się jako wnuczkowie. Zwykle potrzebują “natychmiastowej pomocy”, ale przede wszystkim problem mogą “rozwiązać” pieniądze. Zwykle w tym oszustwie powodem nagłej pomocy jest wypadek, problemy zdrowotne czy pilna sytuacja życiowa.

W wyniku manipulacji emocjonalnej starają się przekonać ofiary do przekazania środków finansowych, zwykle poprzez przelew na konto bankowe lub zakup kart prepaid.

dodaje komendant

Aby uchronić się przed oszustwem na wnuczka należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Zweryfikuj tożsamość: Zawsze potwierdzaj tożsamość osoby dzwoniącej lub kontaktującej się z tobą drogą elektroniczną, zwłaszcza jeśli prosi o przekazanie pieniędzy lub informacji osobistych.
  • Nie dawaj informacji prywatnych: Oszuści często posługują się wiedzą dostępną publicznie, dlatego nie udzielaj informacji prywatnych, takich jak numery rachunków bankowych czy hasła.
  • Zadawaj pytania: Staraj się zadawać pytania, których odpowiedzi oszuści nie znają, na przykład dotyczące wspólnych wspomnień czy szczegółów z życia rodzinnego.
  • Skontaktuj się z rodziną: Przed podjęciem jakichkolwiek działań finansowych, skonsultuj się z innymi członkami rodziny, aby potwierdzić, czy informacje o nagłej potrzebie finansowej są prawdziwe.
  • Bądź czujny: Oszuści często wykorzystują presję czasu i emocje, aby zmusić do podjęcia szybkich decyzji. Bądź czujny i nie podejmuj pochopnych decyzji.

Warto zapamiętać, że instytucje finansowe, policja NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy przez telefon lub e-mail. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z najbliższymi, w takim przypadku warto także poinformować policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *