PłockZdrowie

Liceum i techniku TEB Edukacja w Płocku, „Szkołą z życiem”!

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc! Dla wielu chorych jedyną szansą na życie, jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji szpiku, znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.

Prawdopodobieństwo znalezienie odpowiedniego Dawcy wynosi 1 : 20 000 do nawet 1 do kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 38 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka”. Bardzo ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, dołączyły nowe osoby gotowe do podzielnia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Dlatego właśnie Liceum i Technikum TEB Edukacja w Płocku dołączy do wspaniałej akcji Fundacji DKMS #KOMÓRKOMANIA!

Skąd ten pomysł?

Nasza młodzież to wyjątkowi, cudowni młodzi ludzie, którzy sam inicjują akcje pomocowe i często to nas, dorosłych zachęcają do tego, aby dbać o innych. Chcemy zatem wspólnie, zrobić coś dobrego na zbliżające się Święta

– mówi Agnieszka Szpalerska, dyrektor Liceum i Technikum

Temat walki z chorobami nowotworowymi jest niestety bliski każdemu z nas. Wiemy, jak ważna jest pomoc i współdziałanie i to właśnie chcemy zaszczepić w uczniach naszej szkoły. Przykład zawsze płynie z góry, dlatego, kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości zorganizowania #KOMÓRKOMANII w naszej placówce, nie wahaliśmy się ani chwili

dodaje Magdalena Salmonowicz, Dyrektor TEB Edukacja w Płocku.

Już niebawem, 13 grudnia, w TEBie rejestrować się będą potencjalni Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. To bezinteresowny gest, który jest często ostatnią szansą na życie dla Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi.

Potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać prawie każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźnik masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Najważniejsze, żeby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej grupy ryzyka.

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzyma potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy.

Ludzie obawiają się rejestracji z uwagi na fakt, że nie mają do końca świadomości, jak ewentualne oddanie szpiku wygląda. Nie wiedzą, że pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, to tylko 10% przypadków. 90% to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wystarczy niewiele, żeby naprawdę uratować komuś życie.

mówi Marta Zawadewicz, wicedyrektor Liceum i Techniku

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zarejestrować razem z Dzieciakami z TEBu i Fundacją DKMS, 13 grudnia, od rana, do budynku Szkoły. Wolontariusze wskażą drogę ku dobremu uczynkowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *