Płock

Niebieska koperta na parkingu TYLKO dla osób niepełnosprawnych

Kierowcy włączają światła awaryjne i parkują na miejscu dla osoby z niepełnosprawnością, aby odebrać dziecko ze szkoły, czy zrobić zakupy w piekarni. Należy pamiętać, że z takich miejsc mogą korzystać tylko osoby uprawnione.

Parkowanie na tzw. niebieskiej kopercie przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną prawnie niepełnosprawnością. Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi, a przede wszystkim jest nieodpowiednie z etycznego punktu widzenia.

mówi Jolanta Głowacka rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku

Niepokoi fakt, że w każdym tygodniu strażnicy miejscy spotykają się z nieuczciwym używaniem przez kierowców kart parkingowych wydanych dla członków rodziny.

Z samochodu wysiada człowiek i żwawym krokiem kieruje się do jakiegoś sklepu czy urzędu. Natomiast na deskę rozdzielczą wykłada identyfikator z  symbolem osoby z niepełnosprawnością. Dzięki kamerom monitoringu łatwo można zweryfikować, czy tłumaczenie kierowcy, że przywiózł osobę z niepełnosprawnością, która jest jeszcze w sklepie, u fryzjera czy załatwia sprawy urzędowe, jest prawdą. Często też strażnicy na podstawie obserwacji stwierdzają, że kierowca przyjechał sam, a posługuje się kartą żony, męża, czy innego członka rodziny.

dodaje Głowacka

Kierowca, który tłumaczy się, że zaparkował „tylko na chwileczkę” musi liczyć się z mandatem w wysokości 800 zł i 6 punktami karnymi. Z kolei osoba, która parkuje na niebieskiej kopercie i nieuprawniona posługuje się kartą parkingowa, może zostać ukarana mandatem w wysokości 1200 zł i 6 punktami karnymi.

Pomalowane na niebieski kolor “koperty” dla osób niepełnosprawnych mają na celu poprawić widoczność miejsc przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością oraz ograniczyć zajmowanie ich, przez nieuprawnionych do tego kierowców.

przypomina Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *