Powiat PłockiPłock

OSP Gąbin i OSP Dobrzyków – wzywani nadzwyczaj często

Niezłomni strażacy OSP Gąbin i OSP Dobrzyków dominują liczbą akcji ratunkowo-gaśniczych w 2023. Z pomocą wyruszyli łącznie aż 368 razy. A jak wyglądało to w innych jednostkach?

W mieście Płock oraz w powiecie, w roku 2023, doszło do licznych interwencji ratowniczo-gaśniczych, na które strażacy z różnych jednostek bez wahania wyruszali z pomocą. Statystyki wskazują, że wśród jednostek OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, najwięcej wyjazdów do pożarów na terenie swojego działania miały OSP z Gminy Gąbin – 78 (OSP Gąbin – 49, OSP Dobrzyków – 29). Na drugim miejscu znalazła się gmina Drobin, która była zaangażowana w 77 akcjach (OSP Drobin – 51, OSP Łęg Probostwo – 26). Nieco poniżej znalazła się Gmina Brudzeń Duży, gdzie odnotowano 54 wyjazdy (OSP Sikórz – 24, OSP Bądkowo Kościelne – 30). Natomiast gminy Słubice i Bulkowo odnotowały najmniejszą ilość interwencji, 11 akcji każda.

Ochotnicza Straż Pożarna Trzepowo, znajdująca się w gminie Płock, w 2023 roku zanotowała 15 wyjazdów do pożarów. Podobną liczbę akcji odnotowano również w jednostce OSP Łąck. Warto jednak zaznaczyć, że jedynie OSP Gąbin uczestniczyła w 3 interwencjach w przypadku pożarów poza granicami swojego terenu.

Jak powszechnie wiadomo, strażacy to dziś już nie tylko pomoc przy gaszeniu pożarów, podejmują również inne istotne działania ratunkowe. W samym Płocku oraz na terenie powiatu płockiego w roku 2023 zanotowano ich aż 1279, przy czym jedna z jednostek – OSP Gąbin – raz udzieliła pomocy poza swoim obszarem działania.

W kontekście innych działań ratunkowych: OSP Gąbin ponownie zdobywa pierwsze miejsce. Tu strażacy wyruszali aż 284 razy, aby stawić czoła miejscowym zagrożeniom (180 razy OSP Gąbin, 104 razy OSP Dobrzyków). Żadna inna jednostka w powiecie płockim nie zbliżyła się nawet do takiej liczby akcji. Na drugim miejscu pod względem ilości podejmowanych działań ratunkowych znalazła się gmina Brudzeń Duży, gdzie jednostki OSP Sikórz i OSP Bądkowo Kościelne w sumie interweniowały 88 razy. Z kolei OSP Trzepowo, podlegające Płockowi, przeprowadziło 62 wyjazdy do tak zwanych miejscowych zagrożeń.

W roku 2023 nie brakowało niestety fałszywych alarmów. Na terenie powiatu płockiego rozległy się aż 19 razy. Również w obliczu tych wezwań, ochotnicze straże pożarne zawsze były gotowe do działania. Każda z grup ochotników z OSP Drobin, OSP Słubice, OSP Stara Biała, OSP Dobrzyków oraz OSP Góra wyruszyła na takie wezwanie dwukrotnie. OSP Nowy Duninów i OSP Staroźreby stanęły w obliczu trzech takich przypadków. Do fałszywych alarmów jednokrotnie ruszyli również strażacy z OSP Rogozino, OSP Bielsk oraz OSP Bądkowo Kościelne.

W obszarze Płocka i powiatu płockiego istnieją także jednostki, które, choć nie są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, odgrywają niezwykle istotną rolę. Spośród 94 takich jednostek, aż 51 uczestniczyło w akcjach ratowniczych. Najbardziej aktywną jednostką nienależącą do KSRG w 2023 roku była OSP Rębowo, znajdująca się w gminie Wyszogród, gdzie funkcjonariusze przeprowadzili aż 68 interwencji mających na celu gaszenie pożarów czy zmagania się z miejscowymi zagrożeniami. Ochotnicza Straż Pożarna w Ciachcinie, która dumnie reprezentuje gminę Bielsk, wyruszyła na „pole bitwy” 48-krotnie, niosąc pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Jeśli chcecie poznać szczegółowe informacje dotyczące ilości i rodzaju akcji ratunkowych, które zostały przeprowadzone przez innych strażaków z poszczególnych jednostek działających na terenie powiatu płockiego, to zapraszamy TUTAJ

Milena Drążkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *