Na Dzień Rogalika…rogaliki z powidłami owocowymi, kruszonką i polewą czekoladową
Co za piękny dzień! Zimowy, ale za to z dużą ilością słońca i… zapachów, bo dziś 30 stycznia. Wiecie już o czym mowa? Tak, dziś święto rogalika. Przyznajcie się, u kogo tego dnia one królują na stołach?
Jeśli chodzi o mnie, rogaliki kojarzą mi się przede wszystkim z dzieciństwem. Pamiętam, że kiedyś najbardziej popularne były te z dżemem i lukrem na wierzchu. Jak one pachniały!
Ja jestem team drożdżowe, pulchne, natomiast można je śmiało zrobić także w wersji prostej z ciasta francuskiego. Minus takiego rozwiązania jest jeden – brak radości z robienia i brak zapachu, który zawsze się z nimi kojarzy.
Nie wszystko, co prostsze jest tak samo jakościowe, zawsze to powtarzam.
Dziś zapraszam Was do mojej kuchni, w której od rana wypiekają się najpyszniejsze rogaliki z powidłami owocowymi, kruszonką i polewą czekoladową. Miękkie, ogromne, bogate w środku w nadzienie i na tyle aromatyczne, że na pewno będziecie chcieli powtórzyć ich wypiek.
A więc wszystkie mamy, babcie, żony, partnerki, otwieram przed Wami swoją kuchnię, podwijamy rękawy i zabieramy się za pracę, aby zdążyć zanim domownicy wrócą do domów.
Składniki:
500 gram mąki pszennej
25 gram świeżych drożdży
250 ml mleka
130 gram masła bądź innego tłuszczu
7 łyżek cukru bądź słodzika
2 jajka
Odrobina soli
Do posmarowania: mleko
Przygotowanie:
1. Standardowo jak to w wypiekach drożdżowych, zaczynamy od zaczynu. Aby go przygotować musimy wymieszać nasze drożdże z 50 ml mleka, łyżeczką cukru oraz 3 łyżkami mąki. Wymieszaną strukturę, odstawiamy na około 25 minut w ciepłe miejsce, aby mogła ona podwoić swoją objętość.
2. Po tym czasie do dużej miski wsypujemy mąkę, odrobinę soli oraz resztę cukru. Całość wymieszać.
3. Następnie do suchych składników dodajemy przygotowany i wyrośnięty wcześniej rozczyn, jajka, pozostałe mleko oraz miękkie masło. Całość ponownie mieszamy do połączenia składników.
4. Całość wyrabiać ( najlepiej ręcznie ) przez około 15 minut. Ciasto powinno mieć lepką konsystencję i z łatwością oderywać się od blatu.
5. Gotowe ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
6. Po tym czasie, wyrośnięte ciasto przekładamy na blat i wałkujemy na grubość 2 cm. Z gotowego, cieńszego już ciasta, musimy wykroić nożem kształt trójkątów. Najlepiej robić to na ukos przez długość ciasta, wtedy wychodzą równe porcje.
7. Trójkąty smarujemy w środku naszymi powidłami i zawijamy je w rulon od strony szerszej do samego najcieńszego czubka.
8. Układamy je na blaszce do pieczenia w odległości 2 cm od siebie i odstawiamy ponownie do wyrośnięcia na pół godziny. Nasze rogaliki podwoją w tym czasie swoją objętość.
9. W międzyczasie robimy kruszonką. Mąka, odrobina masła, cukier. Mieszamy i gotowe.
10. Po czasie pół godziny, wyjmujemy nasze wyrośnięte rogaliki. Ich wierzch smarujemy mlekiem i dokładamy także przygotowaną wcześniej kruszonkę.
11. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni z opcją termoobiegu. Pieczemy 35 minut.
12. Wypieczone rogaliki wyjmujemy i odstawiamy do ostudzenia. Kruszonkowy wierzch możemy ozdobić jeszcze polewą czekoladową.
Gotowe. Prawda, że proste? A jakie pyszne! Dzień Rogalika trzeba świętować. Wam życzę powodzenia w kuchni a ja zaczynam już smakować te pyszności. Smacznego!