Wojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Cytologia płynna – nowość na Winarach

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zaprasza panie chcące wykonać badanie cytologii płynnej, a także oznaczenia HR HPV DNA. Próbka do badania pobierana będzie w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek między godz. 8.00 a 10.00, w środy natomiast od godz. 16.00 do 18.00. Badania materiału wykonywać będzie Zakład Patomorfologii, który jako jeden z pierwszych w kraju zdobył Certyfikat Akredytacyjny wydany przez Ministra Zdrowia.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku

Czym różni się cytologia płynna od tradycyjnej i dlaczego warto ją wykonać? 

W sposobie pobierania materiału pacjentka nie odczuje różnicy, ale dla nas jest ona  ogromna, bo cytologia płynna daje nam większe możliwości diagnostyczne. Przy tradycyjnym badaniu wymaz pobrany szczoteczką z tarczy i z kanału szyjki macicy przenoszony jest na suche szkiełko i do celów diagnostycznych trafia część próbki. Dodatkowo w materiale  znajdują się elementy, które utrudniają ocenę cytologowi: krew, śluz, komórki zapalne. W przypadku cytologii płynnej szczoteczka z pobranym materiałem trafia do pojemnika ze specjalnym płynem i całość materiału trafia do laboratorium. Dzięki temu jesteśmy w stanie z dużo większą dokładnością zbadać próbkę, a dodatkowo, na życzenie pacjentki, z jednej próbki możemy wykonać dodatkowe badania, np. HR HPV DNA, czyli stwierdzić, czy kobieta jest nosicielem wysokoonkogennego wirusa brodawczaka ludzkiego będącego główną przyczyną raka szyjki macicy. Tu pamiętać należy, iż negatywny wynik HPV oznacza, iż ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w ciągu 5 najbliższych lat jest minimalne. Dlatego warto się badać, bo rak szyjki macicy rozwija się nawet 10 lat, a wcześnie wykryty daje 99,9 % szans na wyleczenie!

– mówi Aleksandra Ciuśniak, diagnosta laboratoryjny, kierownik Zespołu Techników w Zakładzie Patomorfologii Szpitala na Winiarach

Badania cytologii płynnej nie są refundowane przez NFZ. Ich koszt to 80 zł, oznaczenie HR HPV DNA 14 genotypów to 150 zł, a w ramach promocji cytologia płynna i HPV (komplet) kosztuje 195 zł. Na badania zapisać się można osobiście w Rejestracji Przychodni Specjalistycznych od 7.00 do 16.00 (parter) lub telefonicznie pod numerem telefonu 24 364 62 57, 24 364 62 58, 24 364 63 60. Pobieranie materiału odbywa się w budynku Przychodni Specjalistycznych, pok. 116 ( I p.) naprzeciw Poradni Ginekologiczno- Położniczej.

Jak przygotować się do cytologii? Informacje podajemy na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia prezentowanych na stronie poświęconej bezpłatnemu programowi profilaktyki raka szyjki macicy, który jest realizowany również w Przychodni Specjalistycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Dotyczy on cytologii tradycyjnej, natomiast schemat przygotowania do badania jest ten sam:

  • nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
  • najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Warto pamiętać, iż łączenie badania cytologicznego z badaniem na obecność wirusa HPV jest obecnie światowym trendem w profilaktyce onkologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *