Gospodarka i społeczeństwo

Już można składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Wnioski o świadczenie można składać tylko elektronicznie. Od 1 lutego do ZUS wpłynęło 1,1 mln wniosków.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł (to kwota obowiązująca od 1 stycznia br.) przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Od początku lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31  maja 2025 r. Wnioski składane są elektronicznie, to pozwala wysyłać je o dowolnej porze dnia i nocy, a także spoza miejsca zamieszkania

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak złożyć wniosek o 800 plus do ZUS

Wnioski o świadczenie można składać tylko elektronicznie, za pomocą profilu na PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, jak również poprzez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, na rachunek bankowy.

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 800 plus. Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to rodzic może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby, zawsze, może go edytować.

Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub  telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy  Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,  portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków

– wskazuje rzecznik.

Co istotne pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Kiedy wypłata świadczenia

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można złożyć od 1 lutego 2024 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r. ZUS  wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r.,  co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus

– wyjaśnia rzecznik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *