Płock

Do Polski – w 84. rocznicę rozpoczęcia likwidacji płockiego getta

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zaprasza na monodram teatralny „Do Polski” w wykonaniu Sławomira Hollanda na podstawie poematu Abrahama Suckewera. Wydarzenie zorganizowane z myślą o 84. rocznicy rozpoczęcia likwidacji płockiego getta.

Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go m.in. do wykonania partii Narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.

W MŻM wystąpi w wyreżyserowanym przez siebie (pod opieką Jolanty Denejko) monodramie „Do Polski” Abrahama Suckewera. Ten wybitny poeta języka jidysz urodzony w Smorgoniach (wtedy Polska, obecnie Białoruś), w czasie II wojny światowej ukrywany przez polską chłopkę członek konspiracyjnej organizacji zbrojnej w getcie wileńskim, wielbiciel twórczości m.in. Bolesława Leśmiana i Cypriana Kamila Norwida, laureat wielu nagród w Izraelu, nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – napisał ten poemat jako przepełnione miłością i goryczą pożegnanie swojej ojczyzny, jej skarbów, krajobrazu, kultury, literatury, języka.

Sławomirowi Hollandowi podczas występu w MŻM będzie towarzyszył klarnecista Michał Górczyński, twórca muzyki do tego monodramu.

Wydarzenie zorganizowane jest z myślą o 84. rocznicy likwidacji płockiego getta, która rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 lutego 1941 roku. MŻM zaprasza we wtorek, 20 lutego na godz. 18.00 do swojej siedziby przy ul. Kwiatka 8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *