Polityka

Monika Pawłowska obejmie mandat po Mariuszu Kamińskim

Od 2014 roku prężnie działa w sferze politycznej z różnymi efektami i… ugrupowaniami. Rozpoczęła swoją karierę w Lewicy, teraz objęła mandat poselski po Mariuszu Kamińskim i pragnie dołączyć do klubu Prawa i Sprawiedliwości.


Konto Moniki Pawłowskiej na platformie Instagram

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że mandat Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika został wygaszony po prawomocnym wyroku dotyczącym nadużycia w tzw. aferze gruntowej. Sąd Najwyższy ostatecznie potwierdził, że Kamiński nie zajmuje już miejsca w parlamencie, a w przypadku Wąsika dokumentacja została zatrzymana w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. W związku z tym mandat po Kamińskim pozostał do obsadzenia.

20 lutego Monika Pawłowska ogłosiła, że chce skorzystać z pierwszeństwa do objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim, informację tę przekazała poprzez wpis w serwisie X.


Źródło: Konto Moniki Pawłowskiej na platformie X

Informuję, że objęłam mandat poselski

– powiedziała Monika Pawłowska w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Wieści przekazała od razu po rozmowie z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Jeżeli mój klub nie wyrazi zgody na to, żebym do niego przystąpiła, to pozostanę posłem niezrzeszonym

– dodała Pawłowska

Los Pawłowskiej w PiS jest teraz niewiadomy. Decyzja o wygaszeniu mandatu Kamińskiego spotkała się z dezaprobatą polityków tej partii, a jej władze zablokowały potencjalnym kandydatom możliwość zajęcia jego miejsca w Sejmie. Cała sytuacja wprowadziła do gry element niepewności, który może wpłynąć na dalszą karierę Pawłowskiej w jej dotychczasowym ugrupowaniu.

Początek kariery politycznej Moniki Pawłowskiej

Monika Pawłowska swoją karierę polityczną rozpoczęła od kierowania biurem swojej ciotki, posłanki na Sejm RP, Stanisławy Prządki. Była silnie związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Forum Równych Szans i Praw Kobiet w województwie lubelskim. Nieustraszenie walczyła o prawo kobiet, inicjując powstanie Rady Kobiet przy prezydencie Puław. W 2014 z odwagą stawiała się jako kandydatka koalicji SLD Lewica Razem do rady powiatu ryckiego, lecz mandatu nie udało się jej zdobyć.

W 2019 roku wznowiła swój udział na arenie politycznej stając się koordynatorką partii Wiosna w województwie lubelskim. Mimo prób, nie udało jej się zdobyć mandatu w Parlamencie Europejskim, jednak w wyborach parlamentarnych tego samego roku triumfowała, zdobywając fotel posłanki Sejmu RP IX kadencji. Została członkinią Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także wiceprzewodniczącą dwóch podkomisji stałych. Jednakże w marcu 2021 postanowiła odejść z dotychczasowego ugrupowania i przyłączyła się do Porozumienia Jarosława Gowina, aby ostatecznie ponownie zostać posłanką niezrzeszoną. W końcu związała się z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. W 2023 roku jednak nie udało się jej zdobyć reelekcji, co wykluczyło ją z Sejmu. Teraz jednak wróci i zajmie miejsce Mariusza Kamińskiego.

Milena Drążkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *