Gospodarka i społeczeństwo

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji płockiej

W dniach od 24 lutego do 2 marca 2024 r. dekanaty, szkoły, placówki zdrowia i Zakład Karny w diecezji płockiej przyjmą u siebie relikwie bł. Rodziny Ulmów. Będą się przy nich modlić rodziny, członkowie wspólnot, nauczyciele. Celem peregrynacji jest krzewienie kultu bł. Rodziny Ulmów jako przykładu życia w prawdzie, troski o wiarę oraz bezinteresownego poświęcenia się dla drugiego człowieka.

Relikwie bł. Rodziny Ulmów peregrynują po całej Polsce. W dniach od 24 lutego do 2 marca pod hasłem „Otoczmy troską życie” odwiedzą parafie, dekanaty, placówki zdrowia oraz Zakład Karny. Konkretne parafie (najczęściej z kościołami, które są sanktuariami diecezjalnymi) przyjmą u siebie przedstawicieli wszystkich dekanatów.

Przy relikwiach będą się modlić wierni różnych stanów i zawodów, w różnym wieku (od dzieci po seniorów, całe rodziny), pod przewodnictwem biskupów: Szymona Stułkowskiego – biskupa płockiego, Mirosława Milewskiego – biskupa pomocniczego oraz biskupów seniorów Romana Marcinkowskiego i Piotra Libery.

Obecność relikwii w diecezji płockiej może stać się katechezą o życiu małżeńskim i rodzinnym, okazją do promocji wartości życia ludzkiego i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, zwłaszcza w obliczu różnego rodzaju współczesnych zagrożeń, modlitwą o powołania do życia małżeńskiego, kapłańskiego, zakonnego i misyjnego oraz promocją ruchów i stowarzyszeń religijnych, szczególnie zajmujących się sprawami małżeństw i rodzin

– mówi ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin w Kurii Płockiej, duszpasterz rodzin.

Do wszystkich parafii diecezji płockiej trafiły plakaty z harmonogramem peregrynacji i inne, pomocne materiały. Do wspólnej modlitwy zaproszona została cała wspólnota diecezjalna, siostry i bracia zakonni, alumni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, ruchów i wspólnot małżeńskich, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin, szczególnie doradcy życia rodzinnego i inni, prowadzący spotkania dla narzeczonych oraz posługujący w poradniach rodzinnych.

Peregrynacja rozpocznie się 24 lutego o godzinie 17.00 Mszą św. w parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie, z udziałem przedstawicieli dekanatów rypińskiego i dobrzyńskiego nad Drwęcą. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Mirosław Milewski. W kolejnych dniach relikwie odwiedzą: 25 lutego – Sanktuarium Matki Bożej w Żurominie (dekanaty mławski wschodni, mławski zachodni, strzegowski, żuromiński); 26 lutego – Szkoły Katolickie w Płocku, dom macierzysty Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i Sanktuarium Matki Bożej w Sierpcu (dekanaty bielski, dobrzyński nad Wisłą, raciąski, sierpecki, tłuchowski); 27 lutego – parafia św. Józefa w Ciechanowie (dwa dekanaty ciechanowskie i płoński północny); 28 lutego – Sanktuarium Matki Bożej w Przasnyszu (dekanaty dzierzgowski, przasnyski, makowski).

29 lutego relikwie zawitają do Sanktuarium Matki Bożej w Popowie Kościelnym (dekanaty nasielski, pułtuski, serocki). 1 marca będą w Sanktuarium Matki Bożej w Czerwińsku (dekanaty bodzanowski, płoński południowy, wyszogrodzki, zakroczymski). 2 marca relikwie przyjmie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, parafia pw. św. Benedykta w Płocku- Radziwiu, parafia pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, Dom Pomocy Społecznej im. Bł. Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie, Zakład Karny w Płocku.

Zakończenie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów będzie miało miejsce 2 marca w bazylice katedralnej w Płocku o godz. 13.00 (z udziałem przedstawicieli dekanatów gąbińskiego, gostynińskiego, płockiego wschodniego, płockiego zachodniego). Mszy św. będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski.

Wydarzenia związane z peregrynacją koordynuje wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *