Atrakcyjny marzec w Muzeum Mazowieckim w Płocku
Muzeum Mazowieckie zaprasza na marcowe wydarzenia. W kalendarzu m.in. premiera albumu o największej przedwojennej hucie szkła, kolejny numer „Naszych Korzeni” z mnóstwem ciekawych artykułów o Płocku, spotkanie z okazji 200. rocznicy wydania bajek Jachowicza (w Płocku!) i medytacja w muzeum.
Projekcja filmu „Ziarno świadomości” i Kiermasz Wymiany Roślin
W pierwszą niedzielę marca, o godzinie 14:00 zapraszamy do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim na projekcję filmu, spotkanie autorskie z twórcami „Ziarna Świadomości”, warsztaty dotyczące zbioru i przechowywania nasion oraz Kiermasz Wymiany Nasion. Wstęp wolny.
„Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady: wernisaż wystawy z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie
Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych, którzy przetrwali… Na przykładzie losów siedemnastu osób ocalałych z Holokaustu, twórcy tej wystawy edukacyjnej starają się zaprezentować m.in. różne drogi przetrwania i opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć. Tytuł nawiązuje do słów „Wszystkie drogi wiodły do śmierci…” z wiersza urodzonej w Gąbinie Rejzl Żychlińskiej, wybitnej poetki żydowskiej.
Podczas otwarcia ekspozycji 5 marca o 18:00, która w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie gościła do końca maja br., oprowadzać będzie Marcin Krotla z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Promocja publikacji monograficznej „Szkło Huty Niemen”
7 marca o godz. 17. serdecznie zapraszamy do Muzeum Mazowieckiego przy Kolegialna 6 na promocję wspaniale wydanej ekskluzywnej publikacji monograficznej „Szkło Huty Niemen” autorstwa wybitnego badacza, historyka sztuki prof. Pawła Banasia. Bogato ilustrowany album zawiera historię huty, jej działalności i rozwoju artystycznego oraz charakterystyka wzorów i galanterii z uwzględnieniem stylistyki secesyjnej i art déco. W programie wystąpienie dr Barbary Banaś, córki autora monografii, oraz kolekcjonerów szkła Huty Niemen. Uwaga – w trakcie promocji to piękne wydawnictwo będzie można kupić w cenie 100 zł (w muzealnym sklepiku ta cena wynosić będzie 160 zł). \
Medytacja w muzeum
Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Medytacja w muzeum”. Będzie to praktyczny warsztat medytacji prowadzony przez Grzegorza Piaskowskiego wykwalifikowanego nauczyciela medytacji Zen i autora stałej ekspozycji muzealnej ”Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”
Warsztat nawiązuje do tematyki wystawy, której głównym tematem jest buddyzm i zostanie zakończony zwiedzaniem ekspozycji szczególnie pod kątem wiedzy na temat związków sztuki z treningiem umysłu i różnymi praktykami medytacyjnymi.
Miejsce: Spichlerz – Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Termin: 10 marca 2024 (niedziela) , godzina 11:00
Wstęp: 5 zł, ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod telefonem (24) 262 25 95
Uczestnicy proszeni są o ubranie luźnych spodni, (np. dresowych).
„Babel. Człowiek bez losu” – spotkanie autorskie z Aleksandrem Kaczorowskim o jego biografii Izaaka Babla
Pisarz, dziennikarz i tłumacz Aleksander Kaczorowski – uhonorowany m.in. tytułem Ambasadora Nowej Europy oraz nominowany do Nagrody „Newsweeka” imienia Teresy Torańskiej za książkę o Václavie Havlu; za książkę o pisarzu żydowskiego pochodzenia Ocie Pavlu zdobył Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” i był w finale Nagrody Literackiej Nike – napisał książkę o Izaaku Bablu: wybitnym pisarzu i reporterze urodzonym w Odessie (autorze m.in. „Armii konnej”, „Opowiadań odeskich”, „Dziennika 1920”), uważanym za mistrza opowieści, nazywanym „wirtuozem zdań”, zamordowanym na polecenie Stalina.
Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 . Zapraszamy 12 marca o godz. 18.00
Kiedy w płockim grodzie, przed dwoma wiekami, Jachowicza książkę wydano z bajkami
Muzeum Mazowieckie w Płocku przy ul. Kolegialnej 6 zaprasza 21 marca o godzinie 17. na kolejną odsłonę „Spotkań z historią”. Tym razem świętować będziemy wspólnie 200. rocznicę pierwszego, płockiego, wydania „Bajek i powieści” Stanisława Jachowicza. Wykład na temat ukochanego autora bajek i patrona płockiej ulicy wygłosi dr Marcin Lutomierski, filolog polski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Promocja 23. numeru „Naszych Korzeni”,
półrocznika Muzeum Mazowieckiego w Płocku poświęconego historii i przyrodzie Płocka i Mazowsza, odbędzie się 28 marca 2024 r., w auli MMP przy ul. Kolegialna 6 o godzinie 17. Będziemy gościć Marka Gierlacha, archeologa, badacza przeszłości Płońska. Wygłosi on prelekcję o rezultatach badań wykopaliskowych zrealizowanych ostatnio w Płońsku. W trakcie promocji będzie można kupić „Nasze Korzenie” w cenie promocyjnej.