sobota, 20 kwietnia 2024
Płock

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

W marcu 14 polskich ogrodów zoologicznych wspólnie świętuje 5. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Akcję wspierają Światowe (WAZA) i Europejskie (EAZA) Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Tegorocznym tematem przewodnim jest NAUKA, a hasłem „Z nauką wśród zwierząt”. Dla wielu może to być zaskakujące, bo ZOO raczej nie kojarzy się z badaniami w laboratorium. A jednak!

Wspieranie doświadczeń naukowych, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy na temat świata przyrody jest jednym z celów ogrodów zoologicznych. Ogromne doświadczenie w hodowli różnorodnych zwierząt oraz szeroka wiedza weterynaryjna to unikalny w skali świata potencjał ZOO, wykorzystywany w walce o środowisko naturalne i ochronę ginących gatunków. Dlatego ogrody zoologiczne uczestniczą w licznych specjalistycznych badaniach, między innymi: behawioralnych, anatomicznych, genetycznych, histopatologicznych, klinicznych czy parazytologicznych. Często inicjują własne programy lub udostępniają swoje pomieszczenia oraz zwierzęta do badań prowadzonych przez inne, krajowe i zagraniczne, instytucje lub organizacje mające na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt w naturze, a także zapewnienie im dobrostanu w warunkach hodowlanych. Niekiedy tylko ZOO umożliwia badania zachowań zwierząt, których obserwacja w naturze jest niemożliwa (gdy gatunek wyginął) lub bardzo trudna (gdy zwierzęta są wyjątkowo nieuchwytne i płochliwe).

Bohaterką plakatu tegorocznego TygoDnia Misji została ośmiornica. Dlaczego wybrano gatunek, którego próżno szukać w polskich ogrodach zoologicznych?

Ze wszystkich głowonogów to ośmiornice najlepiej przebadano. Ich inteligencja ewoluowała w alternatywny sposób niż u całej reszty zwierząt. Można by je porównać do przybyszów z kosmosu. Słyną z niezwykłej inteligencji, umieją posługiwać się narzędziami i rozróżniać ludzi. Są bardzo ciekawskie i pomysłowe, rozwiązują skomplikowane testy i najprawdopodobniej potrafią myśleć abstrakcyjnie. Naukowcy dowodzą, że to zapewne dzięki układowi nerwowemu, który składa się z ok. 500 mln neuronów. Ośmiornica to zatem prawdziwa ikona pozytywnych, odkrywczych oraz pożytecznych związków i relacji zwierząt z nauką. Są niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju i pełne tajemnic, a takie „fascynujące problemy” NAUKA lubi najbardziej!

Z okazji 5. TygoDnia Misji ZOO Płock – tak jak inne polskie ogrody – przygotowało różne atrakcje. Na miłośników zwierząt od 11 do 17 marca czeka duża dawka wiedzy i ciekawostek o zwierzętach. Od 16 marca do końca miesiąca będzie można wziąć udział w zaskakującej grze terenowej z upominkami. Jej głównym bohaterem jest profesor Antoni Strzebliński – zwierzęcy ambasador TygoDnia Misji z płockiego ogrodu zoologicznego, który wcielając się w pracownika naukowego wyjaśni, jak ogromny jest związek nauki ze zwierzętami. Kto to taki i skąd wziął się w ZOO Płock? Gdzie go szukać? W jakich badaniach brał udział? Jaki cel mu przyświeca? Z kim współpracował? Tego wszystkiego dowiecie się odwiedzając w marcu płocki ogród zoologiczny!

Przyłączcie się też do WYDARZENIA NA FACEBOOKU: Z nauką wśród zwierząt – 5. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Znajdziecie tam wszystkie szczegóły. Świętujcie razem z polskimi ogrodami zoologicznymi! Od 11 do 17 marca wrzucajcie na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zwierzaka z dowolnego zoo, który według Was jest ważny dla świata nauki. Pamiętajcie o oznaczeniu wybranego ZOO i dodaniu hashtagów: #chronimygiącegatunki i #tydzieńmisjizoo.

Wiedzy o zwierzętach nigdy za wiele, a badania naukowe wskazują jedyną drogę do ochrony świata ludzi i zwierząt. Chłońcie więc tę wiedzę, a może w przyszłości sami zostaniecie naukowcami i będziecie ratować świat. Razem chrońmy ginące gatunki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *