wtorek, 21 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Przebarwienia na twarzy i najlepsze kosmetyki na ten kłopot skórny

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami na twarzy, to na pewno wiesz, że jest to uciążliwe i nie podoba Ci się Twój niejednolity kolor cery. Poznaj najlepsze kosmetyki na przebarwienia i sposoby, aby im zapobiegać. Dobre nawyki w tym zakresie sprawią, że znacznie zmniejszysz ryzyko powstawania plam na twarzy.

Czym są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to inaczej zmiany barwników, które mogę powstawać na skutek rozmaitych przyczyn. Plamki na twarzy o innym kolorze najczęściej są związane z nieprawidłową pracą melanocytów i pojawiają się w tych miejscach, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Przyczyną przebarwień mogą być także leki fotouczulające, kosmetyki lub zmiany hormonalne, a także niewłaściwa pielęgnacja taka jak wyciskanie krost na twarzy czy używanie zbyt mocnych kosmetyków. Jednak ochrona UV wydaje się najważniejszym czynnikiem zapobiegania przebarwieniom, bo to właśnie słońce powoduje najwięcej przebarwień. Promieniowanie UV pobudza melanocyty do zwiększonej produkcji melaniny, czyli barwnika ochronnego. Dzięki temu pojawia sie opalenizna, na którą wiele kobiet czeka każdego lata. Jednak nie zawsze proces opalania przebiega tak sprawnie, bo melanina może gromadzić się w określonych miejscach i powodować powstawanie przebarwień.

Stosuj kosmetyki ze składnikami rozjaśniającymi

Jedną z bardziej znanych witamin, które mają doskonałe właściwości rozjaśniające, jest witamina C. Witamina C to substancja aktywna, która blokuje nadmierną aktywność melanocytów i tym samym wyrównuje koloryt cery i rozjaśnia ją. Ma dobroczynny wpływ na przebarwienia posłoneczne. Kolejny dobroczynny składnik kremów, który doskonale działa na przebarwienia na twarzy to niacynamidy. Rozjaśniają one przebarwienia, wpływają kojąco na stany zapalne, a także są silnym antyoksydantem. Dzięki nim skóra staje się jaśniejsza i zmniejsza się produkcja melaniny, co zapobiega powstawaniu ciemnych plam. Te dwie substancje są niezwykle istotne w profilaktyce i zwalczaniu przebarwień, dlatego warto włączyć choć jeden z nich do codziennej pielęgnacji. Przy okazji, mają tyle innych pozytywnych efektów, że na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i chroń skórę wysokimi filtrami

Zamiast rozjaśniać przebarwienia, oczywiście najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli będziesz codziennie chronić swoją skórę przed słońcem i używać kremów z filtrem, znacznie zmniejszasz ryzyko powstawania przebarwień, bo eliminujesz główny czynnik ich powstawania. Najlepszy wybór to kremy z filtrami na poziomie SPF 50, bo wtedy masz pewność wysokiej i skutecznej ochrony Twojej skóry. Przy takim filtrze Twoja skóra nadal może się opalać, ale robisz to w bezpieczny sposób. Niestety wiele kobiet zapomina o tym i nie docenia wagi ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętaj, że słońce powoduje nie tylko przebarwienia, ale odpowiada za fotostarzenie się skóry, czyli degenerację jej komórek pod wpływem promieniowania UV. Dbałość o stosowanie kremów z filtrami jest nawet ważniejsza niż stosowanie wybranych kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *