Nowy rok, a problemy z kleszczami te same
Pogoda za oknem rozpieszcza, więc nic w tym dziwnego, że przychodzi nam ochota na spacery, najlepiej w otoczeniu przyrody. Musimy jednak pamiętać o środkach zapobiegawczych, aby lubujące się w przebywaniu na trawach i krzewach kleszcze miały jak najtrudniejsze zadanie aby na nas osiąść.
Warto wiedzieć o kilku zasadach
Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, np. takim, na którym z łatwością dostrzeżemy kleszcza, stosujmy preparaty odstraszające te stworzenia, starajmy się unikać wysokich traw i zarośli – tam bowiem kleszcze lubią na nas czekać. A co najważniejsze po każdym spacerze przeglądajmy się dokładnie i nie zapominajmy o takich miejscach jak pachy, szyja, okolice uszu, pachwina i inne niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Nasi czworonożni przyjaciele są również zagrożeni
Dzisiaj bardzo dużo osób ma psy lub koty i zapewne wszyscy również wiedzą, że kleszcze lubią bytować i na nich. Zwierzę nie zapewni sobie odpowiedniej ochrony, dlatego to my, jako właściciele musimy o tym pamiętać i nie lekceważyć tego zjawiska. Warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie. Na szczęście medycyna weterynaryjna ma dla nas kilka opcji. Obroża na kleszcze dla psa i kota, krople odstraszające aplikowane na skórę, czy tabletki na kleszcze, które można zakupić m.in. w przychodniach weterynaryjnych. Oczywiście sposobów na skuteczną ochronę dla naszych zwierząt jest więcej, dlatego warto w tym temacie się na bieżąco edukować.
Umiejętne usuwanie kleszczy jest również bardzo przydatne w przypadku, kiedy mimo wszystko owad znajdzie się na ciele naszym czy naszego pupila. Jak poprawnie usunąć kleszcza?
- przygotuj pęsetę lub specjalny przyrząd dostępny w aptece.
- miejsce ukłucia zdezynfekuj i dokładnie umyj ręce
- chwyć kleszcza tuż przy skórze za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze
- obserwuj miejsce po ukłuciu, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skontaktuj się z lekarzem
W internecie nie brakuje również różnych materiałów video pokazujących właściwy sposób na usunięcie kleszcza.
Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być bardzo groźne, dlatego tak ważne jest aby pamiętać o zabezpieczaniu się przed nimi.
Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. W ciągu kilku tygodni od ugryzienia mogą pojawić się objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu. Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem.
Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko, doprowadzając nawet do śmierci. W pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę. Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną.
Damian Fabiszewski